EğitimKarasu

Öğrenciler unutulan meslekleri unutmadılar

 

Karasu Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi öğrencileri “Sakarya’nın Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslekleri” ile ilgili bir sergi düzenledi. Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Gerçekten büyük emek verilen bir sergi olmuş. Öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

 

MESLEKLERİ TANITTILAR

Karasu Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi öğrencileri “Sakarya’nın Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslekleri” ile ilgili bir sergi düzenledi. Sergiye Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ve Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cihan Emre’nin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. 11. sınıf öğrencisi Taha Demirbilek ve 10. sınıf öğrencisi Rana Altaş, misafirlere meslek tanıtımlarını yaptı. Gençlerin tanıtımı büyük beğeni toplarken, Tarih Öğretmeni Barış Örgen, serginin gerçekleşme nedeniyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

GELECEK NESİLLERE AKTARIM SAĞLAMAK

Örgen, “Sergimizin amacı, günümüzde Sakarya’da son ustaları ile yaşatılmaya çalışılan süpürgecilik, kaşıkçılık, sepetçilik, yorgancılık ve ciltçilik ustalarının meslekleri ile ilgili bilgi, birikim duygu ve düşünceleri ile icra ettikleri mesleklerin önemi ve gelecekleri hakkındaki düşüncelerini gelecek nesillere aktarmak. Öğrencilerimiz Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cihan Emre’den aldıkları yardım ve destekle ustalarımızla bizzat görüşerek meslekleri ile ilgili bilgi sahibi oldular” diye konuştu.

 

YERİNDE BİLGİ EDİNİMİ

Örgen, “Sergimizi gerçekleştirmeden önce öğrencilerimiz, Erenler’de süpürge ustası Nuri Köseoğlu, Taraklı’daki kaşık ustası İsmail Yıldız, Kaynarca’daki sepet ustası Recep Koç ve Karasu’daki cilt ustası Rahim Uğur ve yorgan ustası İsmail Koçver’i ziyaret ederek meslekleri hakkında kapsamlı bir bilgi edinme şansı elde etti. Daha sonra el sanatına dayalı bu ürünleri, icra edilen mesleklerin özelliklerini ve görüşülen meslek ustaları hakkındaki bilgileri kapsayan Sakarya’nın Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslekleri isimli sergiyi okulumuzda açarak okul temelli bir farkındalık çalışması gerçekleştirdiler” şeklinde konuştu. (HABER: Sündüz Andoğlu)