Köşe Yazıları

Ne zaman biter o işler

 

31 Mart 2018 tarihinde yerel seçimler yapıldı. Karasu’da İshak Sarı yönetimi belediye başkanlığını iki aylığına kiralayan BBP’den geri aldı.

Mehmet İspiroğlu’nun Belediye Başkanı olduğu dönemde İshak Sarı, İspiroğlu’nun transfer, aday ve belediye başkanı olduğu Ak Parti’nin ilçe başkanıydı.

Belediye Meclis Üyeleri ile yapılan toplantıda alınan kararlarda bizzat oy kullandığı ve belirleyici olduğu sık sık konuşuluyordu.

Hatta 46 milyonluk meşhur ihale ile ilgili karar Meclis’te bulunan diğer parti olan MHP’ye sürpriz olacak şekilde gündem dışı önerge ile değerlendirilmişti. O değerlendirme öncesinde konunun İshak Sarı başkanlığında yapılan grup toplantısında gündeme geldiği hatta sunumu da o dönem de önceki dönem de hatta bu dönem de belediye başkan yardımcısı olan Hilmi Bey tarafından yapıldığı iddia edilmişti.

Bu konu gündeme geldiğinde yalanlayan falan da olmadı.

Neyse…

Neticede konu zamanın Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Gençbay imzası ile Meclis Gündemi’ne alındı. Ardından da ezici bir çoğunluk oyu ile Meclis’ten geçti.

Sonraki ay 100 milyon olarak gündeme gelen önergede düzeltme yapıldı ve tam fiyat yazıldı. O fiyatı ödemeye devam ediyoruz.

Ancak o süreçten sonra işin rengi değişti. İspiroğlu ile İshak Sarı arasında ipler kopma noktasına geldi. Hilmi Bey belediye başkan yardımcılığından alındı. Hayvan barınağına gönderildi. Hilmi Bey’in yolu devamında Kocaali Belediyesi’ne kadar uzadı. Neyse bu kısımları zaten biliyorsunuz.

Sonrasında konu yerel seçime malzeme edildi. Finalde en başta yazdığım şey oldu. Ak Parti logosu altında seçime giren İshak Sarı bir önceki seçimde yine Ak Parti logosu altında seçime giren Mehmet İspiroğlu’ndan başkanlığı devraldı.

Ak Parti İlçe Başkanı iken 46 milyonluk ihalede müdahil olup belediyeyi karşısına alan İshak Sarı Karasu Belediye Başkanı olmuştu. Kurumun başında olması hasebiyle davalı tarafta, daha önce karşısına aldığı için de davacı tarafta yer alıyor.

Önümüzdeki hafta (18 şubatta) muhtemelen karar duruşması yapılacak. Verilecek karar ne olursa olsun konunun bir üst mahkemeye taşınmasına kesin gözü ile bakılıyor.

İyi de kardeşim bu iş daha ne kadar sürecek? Ne zaman gündemimiz yatırımlara falan dönecek?

Biz ne zaman yolların yapıldığını, hizmet etmek için mücadele edildiğini göreceğiz?

Seçime iki yıl kaldı da ondan soruyorum.

 

ÖTEKİ İŞLER BARİ BİTSEYDİ

Seçim geçeli üç yıl oldu. Geriye iki yıl kaldı. Bunun son altı ayını adaylık tespiti falan geçirecek. Bilirsiniz. Yönetimde olan herkes “bizim seçimle işimiz yok” der ama sonuçta sandıkla yüzleşmek mutlak gerçektir. Dolayısıyla son altı ayda herkes yeniden aday olup olmayacağı ile ilgilenmek durumunda kalır.

Bu hesaba göre kalan süre bir buçuk yıl.

Karasu’da halen personel istenilen kıvama gelmedi. İstenilen kıvam nedir o da belli değil ya! Üç sene geçmiş halen işten gruplar halinde ayrılanlar, ayrılmak zorunda kalanlar falan oluyor.

Bu “falan” diye bahsettiğimiz şey insanların geçimleri bu arada. Adam bu karda kışta evine ekmek götürmek ile mutsuz şekilde çalışmak arasında sıkışmış hissediyor. “O da zamanında şuna şunu yapmıştı” falan demek mümkündür. Dışarıdan görünen şeklini söylemek gerekirse (bunu size çok az kişi söylüyor sanırım) intikam alır gibi görünüyorsunuz. Amacınız hizmet etmek gibi değil de sanki birilerini cezalandırmak gibi algılanıyor.

Kendinizce zamanındaki mazlumun hakkını koruyor olabilirsiniz. Ancak işleyişte ölçü kaçıyor gibi.

Karasu Belediyesi’nde onca hukuk birimi var. Dışarıdan hukuk danışmanlık hizmeti satın alınıyor, zabıtada bile hukukçu var hatta belediye başkanı bile avukat ama…

İş mahkemelerinde Karasu Belediyesi hiç kaybetmediği kadar çok sayıda dava kaybediyor.

Dikkatinizi çekmiyor mu?

Bu da hukukun meselesi diyebiliriz de…

Seçime diyorum iki yıl kaldı. Personel takribi ne zaman yerleşik hayata geçer? Zira seçimden bu yana bir türlü nihai ofisini ya da işini bulamamış personel sayısı az değil!

46 milyon işi daha uzar da…

Personel işi bari bitseydi.

 

AFİŞ ASARKEN

Askerde yazılar şu şekilde oluyordu “Lüzumsuzsa söndür! Komutan!”

Kim bu komutan? Belli değil.

Geriye dönelim, Karasu’da bazı yerlerde “Sigara içilmez” afişleri yer alıyor.

Kardeşim sigara içilmez de neye göre içilmez? Kim içilmemesini söyledi? İçilirse ne olur?

Askerde miyiz?

Afişi kimin astığını bile sorgulayan yok!

İlçe Sağlık Müdürlüğü mü, Kaymakamlık mı? Belediye mi?

Kim kardeş muhatap kim?

Neden yasak? Koronavirüs tedbirleri kapsamında, alınan filanca karar tarafından sigara içilmesi yasaktır. Yasağı takip edecek olan Kaymakamlık veya Emniyet mi?

İçilirse ne hangi kanuna göre ne kadar cezai müeyyide uygulanacak?

Çok basit değil mi?

 

NE BEKLİYORDUNUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi ve Milli Savunma Bakanı koronavirüse yakalandı. Terörle arasına mesafe koymamakta ısrar eden partinin bir milletvekili geçmiş olmamasını dilediğini açıklamış.

En çok normal! Kadın durduk yere “İnşallah Milli Savunma Bakanı bir an önce iyileşir de bizimkilere yeni operasyon yaparsınız inşallah” diyecek hali yoktu ya!