KarasuSiyaset

Ne olacak bu faturalar

 

Karasu siyasi ilçe parti başkanları elektrik faturaları hakkında açıklamada bulundu. Yapılan açıklamalarda iktidar partisi vatandaşları sabır ve sağduyuya davet ederken, muhalefet kanadı ise faturaların cep yaktığını söyledi.

 

EKONOMİK DALGALANMA

Karasu’daki siyasi parti ilçe başkanları son gelen yüksek faturalarla alakalı Sakarya Kuzey Gazetesi Haber Müdürü Güler Çınasoğlu’na değerlendirmede bulundu. Ak Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit yaptığı açıklamada, “Dünyada salgın kaynaklı oluşan enerji, ekonomik dalgalanma, tedarik zincirlerinin kırılması gibi sebeplerden dolayı yaşanan olumsuzlukların ülkemize de yansımaları olmuştur” ifadelerini kullandı. “Bunlardan bir tanesi de elektrik faturalarındaki fiyat artışıdır” ifadelerini kullandı.

 

NÜKLEER SANTRAL

Elektrik ile ilgili bir takım çalışmaların yapıldığını belirten Yavuzyiğit, “İlk olarak faturalardaki kademeli en düşük tarife miktarının 150 kilovattan 210 kilovata yükseltilmesi oldu. Fakat asıl enerji açığını kapatacak olan nükleer santrallerin kurulma çalışmalarıdır. Ülkemizde iki adet nükleer santral inşaatı devam etmektedir. Yakın zamanda bir tanesinin devreye alınacak olması enerjideki bağımsızlık gücümüzü arttıracaktır. Birçok sorun bu ülkenin gündeminden nasıl çıkartıldı ise inanıyoruz ki sabır ve sağduyuyla bu konularda çözüme kavuşacaktır” şeklinde konuştu.

ACI HABERLER DUYARIZ

Geçtiğimiz hafta Karasu’da basın açıklaması yapıp, elektrik faturalarını mumla yakarak zam tarifesine tepki gösteren CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, zamların asgari ücreti erittiğini belirtti. Süt, “Asgari ücrete yapılan zamla vatandaşın temel ihtiyaçlarını bile karşılaşması mümkün değilken buna bir de zamlı elektrik ve doğalgaz faturaları eklendi. Vatandaş eline geçen parayla evin gıda ihtiyacını mı karşılaşın yoksa fatura mı ödesin. Eğer bu sistem böyle devam ederse çok acı haberler duyarız. Biz herkes huzur içerisinde yaşasın istiyoruz. Kimse açlıktan, sefaletten, işsizlikten intihar etsin, çocuklarımız soğuktan ölsün istemiyoruz. Yapılan tüm zamlar bir an önce geriye çekilmeli, vatandaşı koruyacak önlemler derhal alınmalı” dedi.

KRİZDEN MEDET UMMAMAK LAZIM

Elektrik faturalarından şikayet edenlerin sayısının fazla olmasının normal karşılanması gerektiğini söyleyen MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Vatandaşımızın çektiği çile neyse biz de aynısını çekiyoruz. Sanki Cumhur İttifakı içindekiler elektriği ucuz kullanıyor gibi bir alt mesaj vermenin manası yok. Ülkeyi idare edenler ilk defa kriz görmüyor. Nasıl davranacaklarını ve nasıl yol izleyeceklerini bilirler. ‘Tencere tavanın yıkamayacağı hükümet yoktur’ felsefesi ile krizden medet umanlar, faturaların yüksek çıkmasını, doların artmasını fırsata çevirmeye çalışanlar siyaset seviyesini aşağı çekmektedir. Samimi olarak yapılan her eleştiriye açığız. Siyasi çıkar peşinde koşanların ise yolu açık olsun” ifadelerini kullandı.

ZAMLAR CEP YAKIYOR

İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, “Yılbaşından itibaren elektrik ve doğalgaza gelen zamlar vatandaşın cebini yakıyor” dedi. Sarıoğlu, “Vatandaş bu faturaları ödemekte zorlanıyor ve kimse bu faturalar nasıl ödenecek diye sorgulamıyor. Esnaf ve halk ekonomik krizin pençesine atılmamalı. Hayat pahalılığı ve enflasyon Cumhuriyet tarihinin en kötü değerlerine ulaşmıştır. Fakat ne yazık ki hala ülke durumunu güllük gülistanlık göstermeye çalışanlar var. Artık yaşamın içinde bizlere kalan tek şey kaygı, endişe ve korku. Elektrik, su, doğalgaz en temel ihtiyaçtır” sözlerini kullandı.

YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ

Halkın temel ihtiyaçları patronların para kazanma aracı olamaz” diyen Sarıoğlu, “Bu ülkede etkisiz ve yetkisiz, aklı fukara, fikri ukala bir gaz müdürü vatandaşla dalga geçer gibi çıkıp ‘evde atletle dolaşmayın’ diyebiliyorsa, vay güzel ülkemin haline. Görüyoruz ki sermayenin ne dini, ne dili, ne de ırkı varmış. Sermaye için halkın tencereye ne koyabildiği önemli değilmiş. Tek dertleri servetlerinin daha da büyümesi. Elektrik, su, doğalgaz sermayeden kurtarılıp devletleştirilmelidir. Faturalar da bir an önce düzenleme yapılmalı ve bu yanlıştan dönülmelidir” diye konuştu.

 

İNSANLAR KAN AĞLIYOR

Yapılan bu zamlar resmen ülkede insanlara kan ağlatıyor” diyen Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, “Her gün yapılan zamlarla sonu görünmeyen dipsiz bir kuyuya doğru gidiyoruz” dedi. “İnsanların gelecekten bir umudu kalmadı” diyerek açıklamasına devam eden Coşkun, “Herkes mutsuz, herkes karamsar. Asgari ücret, hem elektrik ve doğalgaza hem de gıda ürünlerine yapılan zamlar karşısında zaten eridi gitti. İktidar ise hala her şeyi tozpembe göstermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

HALKA ZULÜM

Bu sene elektrik ve doğalgaz faturalarından dolayı kışımız kara değil kapkara geçiyor” diyen Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, “Elektrik ve doğalgaz faturaları kira bedellerini geçti” dedi. Başkan Direk, “Zamlar vatandaşın belini iyice büktü. Sonuçta elektrik ve doğalgaz en temel ihtiyaçlardan birisi. Kim evinde günlerce doğalgaz açmadan elektrik kullanmadan yaşayabilir. Yapılan zamlar halka zulümdür. Artık bu zulme bir son verilmeli ve yapılan zamlar geri çekilmeli” sözlerini kullandı.

ZAMLARA DUR DİYELİM

Deva Partisi Karasu İlçe Başkanı Abdullah Çatalbaş, “Faturalarını ödeyemedikleri için doğalgazı kesilen milyonlarca vatandaşımız var. Yine elektrik faturalarını ödeyemeyen milyonlarca insanımızın elektriği kesildi. Burada kaçırdığımız en büyük detay elektrik ve doğalgazı kesilen evlerde ilkokul çocuklarının olduğu, daha da önemlisi bu evlerde bebeklerin olduğunu gözlerden kaçırmamalıyız. Ben diyorum ki iktidarı, muhalefeti hep birlikte bu zamlara dur diyelim. Yarın ne bu bebeklere ne de Allah’a hesap veremeyiz. Belli ki saraydan bu vahim tablo görülemiyor. Onun için topyekun hep birlikte Allah’ın da rızasını gözeterek tepkimizi ortaya koyalım” dedi.

PARALAR NEREYE GİDİYOR

Yeniden Refah Partisi Karasu İlçe Başkanı Osman Önal, “Mevcut enerji nakil hatları ve elektrik üretim son 10 yıldır trafo iyileştirme harici bir şey yapılmadı. Fiyatların bu kadar yukarıya sürülmesini gerektirecek ciddi bir yatırımın Türkiye’de olmamasına rağmen bu kadar para nereye gidiyor. Başka yere aktarıldıysa bunlarla ne yapıldı. Halk olarak, yönetenler olarak bunu düşünmemiz gerekiyor. Türkiye Elektrik Kurumu ve onun taşeron firmaları dahil olmak üzere herhangi bir yatırım yapılmadığı gibi üst düzeyde paralar toplanıldı. Oysaki kendi ilçem için söylemek gerekirse de enerji eksikliği var” diye konuştu.

KARASU’DA ENERJİ YETERSİZLİĞİ

Karasu’da ciddi anlamda enerji yetersizliği var” diyen Önal, “Bunu anlamak çok basit. Karasu’da trafo yetersizliği bile bariz ortada. Başa gelen kişiler verilen işi layıkıyla yapmıyorsa paramızın nereye gittiğini sormak bizim hakkımız. Kışın ilçe merkezimizde bile elektrik kesintileri olmakta. Kaldı ki kırsal mahallelerde yaşayanlar, orada hasta olan, cihaza bağlı olarak hayatını idame ettiren kişiler için bu kesintiler büyük sorun. Vatandaşın cebinden alınan elektrik faturasıyla elektrik konusunda tatmin edecek bir sonuç vatandaşa sunamıyorlarsa vatandaşı tatmin eden bir tarafı yok. Yani faturalarda ödediğimiz para kadar hizmet alamıyoruz. Umarız ki yetkililer gereğini biran önce yapar” dedi.