Köşe Yazıları

Ne öfkeniz varmış be kardeşim

Ne öfkeniz varmış be kardeşim

İlçe Başkanlığı’ndan alınmış olmamla ilgili bir açıklama yapmadım. Yapmam da. Teşkilat ile ilgili konuşmam yakışık almaz. Bundan sonrasına ilişkin öngörüde bulunmam ya da yol haritası ile ilgili bir şeyler söylemek de benim karakterime uygun değil.

Görevden alınmamın ardından sadece sosyal medya hesabımdan durumu duyurdum. Bunu yaparken de yine etik kurallar çerçevesinde hareket ettim. İlçe başkanlığımın başından bu yana sürdürdüğüm tarafsız tavrımı devam ettirdim. Son son kendi gazeteme avantaj sağlamayı düşünmedim.

Yani birilerinin dediği gibi “işine gelince gazeteci işine gelince siyasetçi” olmadım.

Aslında ben hiçbir zaman birilerinin dediği gibi olmadım.

Bunun için bu yazıyı kendimle ilgili yazıyorum. Teşkilattan bağımsız yalın bir Münir Ali Kara…

Benim sosyal medya hesabımdaki paylaşımıma yapılan nezaket çerçevesi içindeki yorumlar için herkese teşekkür ediyorum.

İlde yayın yapan ve çok takip edilen bir internet haber sitesinde verilen haberin altına yapılan yorumlar dikkat çekici. Ben zaten görevden alınmışım. Bu durumdan haz alanların sayısı az değilmiş.

Ayrıca üslubu bozuk, öfkesine yenik düşen insanların benden haz etmemiş olması da gurur verici. O kişilere benim adıma yanıt vermeye çalışanlar da olmuş. Sağ olsunlar. Ancak savunmaya muhtaç bir şey yapmadığımı düşünüyorum.

Ben görevde bulunduğum süre içinde bir referandum, iki genel, bir yerel seçim ittifakı, bir ihanet süreci ve pandemi dönemi geçirdim. Tüm bunların yanı sıra bir dönem seçime girmemiş olmanın sonucu olarak, sandık görevlilerini ve mahalle temsilcilerini yeniden tespit etmemiz gerekti falan…

Bunlar görevdeyken yapmamız gereken şeyler.

Bundan sonra kendimle ilgili şeylere yönelmeyi düşünüyorum. Uzunca bir süreden bu yana ihmal ettiğim işlere ağırlık vereceğim. Gazetecilik mesleği ile karşınızda olacağım. Fındıklık işlerini ihmal etmiştim. Biraz onlara zaman ayırırım. Çocuklarımla ve ailemle daha fazla zaman geçirmeyi planlıyorum.

Mesleğim gereği siyasetten uzak kalmam mümkün olmasa da aktif siyasetin içinde olmamanın tüm avantajlarını kullanacağım. Ben de oturduğum yerde “o iş öyle yapılır mı” diyen kişiler arasında yer alacağım.

Yaşım henüz emekliliğe uygun olmasa da siyaseten emekliliğin tadını çıkaracağım.

Bana yol yordam soranlara, “Çok bilsem beni görevden almazlardı” umursamazlığı ile yanıt vereceğim.

Hakkımda sosyal medyada yapılan olumsuz yorumlara gelince…

Ben hayatımın hiçbir evresinde kendimi savunmadım. Beni anlamayacak olana kendimi anlatma gayretinde olmaktansa yanlış anlaşılmayı tercih ediyorum.

Canınız sağ olsun. Makam olarak gördüğünüz her şeyi gönlünüzce kullanmanızı temenni ederim. Umarım mutlu olmuşsunuzdur ve bundan sonra da mutlu olursunuz.

Benim yoğurt yiyişimi beğenmeyenler umarım kendi üslupları ile başarılı olurlar.

Sadece haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. Bu kadar da hakkım olsun artık. Sokrates’e eşi, “Seni haksız yere asacaklar” demiş ve ağlamaya başlamış. Ünlü düşünür de, “Ne yani haklı yere mi assalardı” demiş.

Tam da o moddayım.

“Siyasette olur böyle şeyler” diyenlere de yanıtım net, “Ben hiç siyaset yapmadım. Doğru olduğunu düşündüğüm şekilde davrandım. Doğru anlaşılma gayretinde de olmadım…”

Dediğim gibi… Canınız sağ olsun.

 

Fındık fiyatı

Fındık fiyatının 84 lira açıklanmış olmasının yankılarını önümüzdeki hafta yansıtacağız. Ancak fiyat sanki beklentinin altında. Evet geçtiğimiz hafta gazetemizin manşetleri arasında yer alan “120 lira” talebi biraz uçuk kalabilir. Ancak fiyatın 100 liranın altında olmasını da beklemiyorduk.

Zira işçi yevmiyesi geçtiğimiz hafta açıklandı. Küsuratı bir kenara koyarsak sadece toplayan işçiye 500 lira günlük vereceksiniz. Buna damcı, ev parası, çavuş ve çuvalcı yevmiye farkı, yol parası ilave ettiğinizde fiyatın iyice arttığını göreceksiniz.

İşçinin günde kaç kilo toplayacağı, topladığının kaç randıman gelip kaç liradan satılacağı, Allah’a ayan bize karanlık.

Yani ne ödeyeceğinizi biliyorsunuz ama ne kazanacağınızı bilmiyorsunuz. Bu şekilde üretim yapmak mümkün mü?

İktidarı muhalefeti yok. Bu işi herkesin düşünüp değerlendirmesi gerekir.

Fındık fiyatı dolar bazında aynı kalmış bu arada. Geçen sene de 3 dolarmış bu sene de… Ama geçen sene verilen 3 dolar bir iki ay sonra 2 dolar civarına denk gelmeye başlamıştı. Doların bu artış hızı devam ederse biz ilk fındığı teslim ettiğimizde fındık fiyatı dolar karşısında erimiş olacak.

Neticede verilen fiyatta revize olur mu? Bunu bilemeyiz. Ama bu fiyatın beklentileri karşıladığını söylemek bizce doğru değil…

 

Bayraktar ne diyecek

Fındık fiyatı açıklandı. Fiskobirlik Genel Başkanı Lütfi Bayraktar aynı zamanda Ak Parti Milletvekili…

Kendisi aynı zamanda fındık üreticisi. Sıklıkla fındık bahçesinden resim attığını da görürsünüz, Sayın Bayraktar’ın…

Şimdi bu süreç sonunda Lütfi Bey de bir şeyler söylemek durumunda.

Bakalım önümüzdeki hafta bu konuda ne söyleyecek…

 

Son yaz da bitiyor

Belediyeler için seçim öncesi son yazın sonuna geliyoruz. Sezonun en hareketli geçmesi gereken dönemler, beklentilerin altında bir heyecanla geçiyor.

Genel olarak seçim öncesi son yaz çalışmalarla geçerdi. Her yerde iş makineleri çalışır, asfalt çalışmaları alır yürürdü.

Karasu’da bu çalışmaların şu an yapılmıyor olmasının iki nedeni olmalı.

Sandığınız gibi paranın ya da ihtiyacın olmaması değil…

Ya yönetim kendine çok güveniyor ya da artık seçinden umut kesilmiş.

Doktor hastaneden eve yollarsa ya tedavi olmuşsunuzdur ya da artık tedaviye gerek yoktur.