Köşe Yazıları

Naklen yayın ve yeni yayıncı kuruluşlar

 

Naklen yayın konusu nihayete erdirildi ve yayıncı kuruluş belli oldu gibi sonun da.

Geçtiğimiz haftalardaki maçların naklen yayını konusundaki süreci bu köşeden takip etmişsinizdir. Bir ara nerede ise tam yılan hikayesine dönecek gibi bir sürece girecekken TFF toparlandı ve sağlıklı bir karar çıktı, uzun bir değerlendirme neticesinde. Kulüplerimize ve Türk futboluna hayırlı uğurlu olsun. Eski rakamların çok çok gerisinde kalmasına rağmen, yine de hiç yoktan iyidir dedirtti bize.

Dedim ya hatırlayacak olursak, geçtiğimiz sürecin son evresinde TFF yayıncı kuruluş Dijitürk’ün verdiği teklifi değerlendirdiğini ve kabul etmediğini belirterek bu şirkete bildirmişti.

Haliyle daha sonra şartnameye göre en iyi ikinci teklifi veren Saran Grup ve TRT’nin tekliflerini değerlendirmeye aldığını açıkladı.

Ve kısa süre içerisinde son şekli kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdular…

BeIN’in sport zaten önceden ihaleden çekildiği bildirmişti. Bu durum da TFF’nin açıklamasının hemen ardından, öncelik hakkına sahip olan TRT ile Saran Grup’tan art arda açıklamalar geldi.

Saran Grup, yayın ihalesinde Paket 1-B, Paket 1-C, Paket 1-E, Paket 2 ve Paket 3 Yayın Hakları Sözleşmeleri’ni 11 Mart 2022 Cuma günü imzaladığını, teminat mektuplarıyla birlikte TFF’ye teslim ettiğini duyurdu. İhaleye dahil olan TRT’de bu gelişmelerin ardından iki paket için teklifini TFF’ye ilettiğini açıkladı.

Yüzde doksan sonucu belli olan, Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig’in yayın hakları için Türkiye Futbol Federasyonu’nun son kararı bekleniyor artık.

Saran Grup, 5 paket için sözleşmeleri imzaladıklarını ve TFF’ye teslim ettiklerini duyurdu. Federasyon da, Saran Grup’un imzaladığı sözleşmeye imza atarsa söz konusu paketlerin sahibi belirlenmiş olacak.

Saran Grup’un ardından duyuru yapan TRT’de, “TRT olarak Süper Lig ve 1. Lig yayın hakları ihalesi kapsamında yer alan Paket 1-D ve Paket 1-F’ye ilişkin sözleşmeleri TFF’ye teslim ettik” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 2022-2023 ve devam eden futbol sezonlarını içeren TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayın Haklarının Devri için düzenlenen ihaleye ilişkin olarak, Paket 1-B, Paket 1-C, Paket 1-E, Paket 2 ve Paket 3 Yayın Hakları Sözleşmeleri’nin imzalanması için tarafımıza 14 Mart 2022 Pazartesi saat 17:00’ye kadar süre tanınmıştır. Saran Media Grup olarak, bu sürenin dolmasını beklemeden ilgili sözleşmeleri 11 Mart 2022 Cuma günü imzalamış, teminat mektuplarıyla da birlikte, TFF’ye teslim etmiş bulunuyoruz. İhale sürecinde alternatif olarak sunmuş olduğumuz Süper Lig TV proje ve vizyonunun da halen kuvvetle arkasındayız.”

Türkiye Futbol Federasyonu, yayın ihalesinde Digitürk ile sözleşme imzalanmasının söz artık kesinlikle söz konusu olmadığını ve yayın hakkı sözleşmesinin imzalanması için hakların, ilgili paketlere en yüksek ikinci teklifleri veren Saran ile TRT’ye geçtiğini açıklamıştı.

Peki, paketlere şöyle bir göz atacak olursak, ne içeriyor bir bakalım.

Paket 1A: 8’i hafta sonuna denk gelen derbi olmak üzere, toplam 210 (2022-23 sezonu için 238 maç) hafta sonu Süper Lig maçının canlı yayın hakları

Paket 1B: 60 Süper Lig maçı, 4 hafta sonu derbisi

Paket 1C: 36 Süper Lig maçı, 4 hafta içi derbisi

Paket 1D: TFF 1. Lig maçlarının canlı yayın hakları ve özetleriyle Süper Lig maçlarının geniş özetleriyle haber amaçlı görüntü hakları

Paket 2: Süper Lig maçlarının uluslararası bahis platformlarında yayını

Paket 3: Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının internet TV ve GSM operatörlerinde yayını

Paket 1E: Dijital platformlardan Süper Lig kısa özet hakları

Paket 1F: Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının radyo yayın hakları.

İçeriğini iyice anladıktan sonra son kararı TFF verecek. Ben bu yazıyı hazırlayıp gazeteye gönderdikten sonra son karar çıkmış olacaktır. Anadolu kulüpleri bu rakamlara ve kendilerine düşecek payı pek beğenmeseler de haklarına razı olacaklardır. Geçmişteki rakamları artık görmemiz pek mümkün değil. Pandeminin etkilediği süreç içerisinde ve tabi ki trasferlerin, daha doğrusu yapılamayan “yıldız oyuncu” transferlerinin olmaması haliyle futbol kalitesini düşürünce, otomatikman yayın ihalesine talip olan şirketlerde tekliflerini aşağı çektiler.

Tüm olumsuzluklara rağmen yine de kulüplerimizi en azından ayakta tutacak kadar faydası dokunacaktır. Ne diyelim hayırlı uğurlu olsun.

Selam ve dua ile…