Köşe Yazıları

Münir Ali Kara, “Ali İhsan Yavuz faktörü”

Ali İhsan Yavuz faktörü

Ak Parti 4. Olağanüstü Genel Kurulu yapıldı. Size geçen hafta ifade ettiğim gibi de Ali İhsan Yavuz A takımındaki yerini aldı.

Dahası Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkan seçildiği kongrenin divan kurulu başkanlığı görevi de Ali İhsan Yavuz’a verildi.

Yavuz’un parti içindeki etkinliği bu şekilde perçinlenmiş oldu.

Nasrettin Hoca eşeğini aramak için İstanbul’a gitmiş de yan masadaki romantik konuşmaya kulak misafiri olmuş. Adam kadına, “Gözlerine bakınca bütün İstanbul’u görüyorum” dediğinde Nasrettin Hoca araya girip, “Hele iyi bak! Benim eşeği de görüyor musun” demiş.

Şimdi bizimki o hesap. Ali İhsan Yavuz, Ak Parti içinde bu kadar etkin konumdayken Sakarya’da etkinliği ne olur?

Bizim bölgede ittifak nice şekillenir! Bizi ilgilendiren çerçeveden bakalım.

Bir kere Sakarya’da Ak Parti’den aday olmak isteyen kişilerin Ali İhsan Yavuz ile arasını iyi tutması gerekir. Ali İhsan Yavuz her ne kadar ittifakın şekillenmesinden sorumlu gibi görünse de şekillenen ittifakın başarısından da sorumlu olacaktır. Bunun için Ak Parti’de kalan yerlerin adaylarının belirlenmesi konusunda da sondan bir önceki söz hakkı Ali İhsan Bey’de olacaktır.

Bizim elimizde kimin Ali İhsan Bey ile arasının iyi olduğuna ilişkin pek çok done var ama… Seçim zamanı bilinen tüm doğrular bir kenara konulabiliyor.

Henüz çok erken olmasına karşın bir zihin jimnastiğinde bulunmak gerekirse…

Sakarya’da Hendek, Ali İnci için var oluş nedeni. Bunun için Hendek’in geri alınması konusunda Ali İhsan Bey’e talepte bulunacaktır. Ali İhsan Bey ile Levent Bülbül’ün uyumlu çalıştığını ve aralarında bir samimiyet olduğunu biliyoruz. Levent Bülbül de Hendekli. Hendek MHP’de ama MHP tarafından kazanılmadı. Turgut Babaoğlu Büyük Birlik Partisi’nden seçimi kazandı sonrasında MHP’ye geçti.

Son genel seçimde seçilmesi neredeyse garanti olmasına rağmen Ali İnci’nin Hendek’te düzenlediği seçim kampanyası ve elde ettiği sonuç bugünler içindi. Son seçimde Ak Parti Hendek’te 33 bin 208 oy aldı. Belediye Başkanlığı elinde bulunan MHP ise 6 bin 769’da kaldı. Ali İnci bu durumda sayısal verileri kullanıp Hendek’in Ak Parti’ye alınmasını talep edecek.

MHP ise geçen yerel seçimlerde kendisine bir belediye verilmesinin akabinde elde ettiği ikinci belediyeye ek belediyeler isteyecek. Her ne kadar pazarlık değil jest öncelenecekse de… Sonuçta         bir beklenti olduğu gerçek.

Bu durumda birkaç senaryo da ortaya çıkıyor.

Ben Hendek’in Ak Parti’ye verileceğini düşünmüyorum. Çünkü bu jestleşme değil restleşme gibi olur.

Bunun yanı sıra Sakarya’da en az bir belediye daha MHP’ye verilebilir.

Bu kadar öyküyü neden anlattım?

MHP’ye büyük ilçe verilir mi? Bence hayır!

Küçük ilçe verirler mi?

Verirlerse bu ilçe Kocaali olabilir mi?

Kocaali’de Ahmet Acar üç dönemini tamamladı. Ak Parti’den birçok aday adayı var. Bence aday adayları ile uğraşmak yerine Kocaali MHP’ye bırakılabilir.

Bu ihtimali bir kenara yazın derim. İlerleyen günlerde bunu daha derinlemesine konunşuruz.

 

Muhalefetteki kıpırdanma

Muhalefet partileri istikşafi görüşmelere başladı. Bu görüşmelerde önümüzdeki yerel seçimlerde nasıl bir yol izleneceğine ilişkin ana hatlar çiziliyor.

Bana sorarsanız geç kalınmış bir başlangıç. Ama hiç yoktan iyi…

Esnaf Odası seçimleri için 6 ay önceden çalışmaya başlamanın geç olarak nitelendirildiği bir dönemde, belediye seçimleri için görüşmelere yeni başlanıyor.

Tabi bu görüşmeler biraz gizlilik içinde yürütülüyor.

Yani size burada aktaracağım şeyler kesinlik içermiyor. Duyumların aktarımı gibi düşünün.

Muhalefet partilerini bir araya getiren iki ana konu var. Birincisi elbette İshak Sarı’nın karşısına kim çıksın? İkincisi de bu kişi Recep Özdemir mi olsun yoksa başkası mı?

Bence bu iki konudan önce muhalefet partileri kendilerine bakmalı. Kaç partinin mahalle temsilcileri tamam? Hangi partiler sandık görevlisi çalışması yapmış ya da yapmaya müsait? Hangi partiler belediye meclis listesi hazırlayabilir? Hangi partiler yönetim kurulu üyelerini, gençlik ve kadın kollarını seferber edebilir?

Seçime birkaç ay kalmış. Partiler seçim bütçesi yapmış mı? Bir seçim kaça mâl olur? Fikri olan var mı?

“Biz bunu isteriz” ya da “Biz bunu istemeyiz” demeden önce kendilerini değerlendirmeliler. Son ittifak sonrası siyasi partiler kendi seçmen sayısından bile emin değil. Duygusal olarak bir şeyler söylemek mümkün de… Kesinlik içeren bir veri yok. Bu koşullar altında muhalefet dağınık bir görüntü veriyor.

Ben Recep Özdemir’in yerinde olsam muhalefet partileri ile görüşmeye gitsem önce “Sizin elinizde ne var” diye sorarım.

Muhalefet partileri Recep Özdemir’i aday yapmak istiyorsa neden aday olması gerektiğine, başkasını aday yapmak istiyorsa da Recep Özdemir’i neden aday yapmaması gerektiğine ikna etmeli. Sonuçta şu ya da bu şekilde Recep Özdemir 2009 Yerel Seçimlerine girmiş ve sadece ilçe merkezinin oy kullandığı dönemde 1739 oy almıştı. Bu oyu Saadet Partisi’nden aldığı için Saadet Partisi de bu konuda hissedar olduğunu ifade edebilir. Yine son seçime giren CHP, İyi Parti ve Zafer Partisi de oy sayılarını biliyor. Bu partilerin teşkilat göstermesi, aktif kadın ve gençlik kolları ile mahalle temsilcileri sayılarını masaya koyması ve bunun karşılığında pazarlık etmesi gerekir.

Yoksa bizim köydeki tabirle “Arkası delisava” diye atmakla olmaz.

Başka bir ayrıntı da İshak Sarı motivasyonu. Muhalefet mevcut başkan İshak Sarı’ya yükleniyor. Oysa Ak Parti henüz Sarı’nın adaylığını onaylamış değil. Muhalefet şimdiden İshak Başkan’a yüklenirse ve Ak Parti de İshak Sarı’yı aday yapmazsa ne olacak? O zaman muhalefeti bir arada tutan şey ortadan kalkmış olacak. Birliktelik dağılma noktasına gelecek.

Ve son olarak…

Muhalefet partileri alışılmış siyaset anlayışı ile seçime gitmeyi yani mevcut yönetimin karşısına tek adayla gitmeyi planlıyor. Ama sosyal bilimlerde iki iki daha dört etmez. Sağ seçmen sola oy verirken, sol seçmen sağı tercih ederken eli titrer. İnsanların kendi partilerinden aday çıkarması gerekir.

2019 yerel seçiminden 9 ay önce gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinde Ak Parti 23 bin 60 oy aldı. MHP 5 bin 713. Topladığınızda 28 bin 773 ediyor. 9 ay sonra iki parti ittifak yaptı ve Ak Parti çatısı altında 31 Mart Seçimleri yapıldı. Alınan ittifak oyu 19 bin 537 oldu.

Bu nedenle muhalefetin tek aday üstünde çalışması bekledikleri sonucu vermeyebilir.