Köşe Yazıları

Münir Ali Kara, “Ahmet Acar 4. Dönem aday gösterilir mi”

Ahmet Acar 4. Dönem aday gösterilir mi

Kocaali seçim atmosferine Karasu’dan önce girdi. 2019 Yerel Seçimlerinde Millet İttifakı Adayı olan Kemal Din, İyi Parti’den yeniden aday oldu.

Ak Parti’den aday adaylık başvurusunda bulunmaya hazır olan Recep Erdoğan da ani bir kararla Yeniden Refah Partisi’nin adayı oldu.

Bu duruma kartlar yeniden dağıtılmak zorunda. Kocaali’de 14 Mayıs seçimlerinde Ak Parti 7 bin 974 oy almış. Bu sayı oran olarak yüzde 47.94’e tekabül ediyor.

31 Mart Yerel Seçimlerinde ise Ak Parti’nin aldığı oy sayısı 10 bin 353’tü. Bu da yüzdelik dilimde 53.29 gibi bir karşılık buluyor.

Yerel seçim ve genel seçimlerde ittifakları dikkate almak zorundayız. Ancak ittifaklar kadar bireyleri de değerlendirmek durumundayız.

İyi Parti’den aday olan Kemal Din’in asıl oy almayı planladığı taban milliyetçiler olacaktır. Benzer şekilde Recep Erdoğan da temelde muhafazakar seçmeni hedef alacaktır. Her iki durumda da Cumhur İttifakı seçmeni hedefte yer almaktadır. Bu durumda Cumhur İttifakı seçmenini konsolide edecek yani elde tutacak birey ve söylemlere ihtiyaç olacaktır. Kocaali’nin MHP’ye bırakılması ihtimali bulunmaktadır da…

Eğer Ak Parti çatısı altında seçime gidilecekse aday olacak ismin tabanda karşılığı olan biri olmasına özen gösterildiğini biliyoruz. Görüşme imkanımız olan bazı üst düzey yöneticiler, Kocaali’de riske girmek yerine Ahmet Acar ile bir sonraki dönem seçime gidilmesinin formülünü aradıklarını söylüyor.

Bunun örnekleri olduğunu biliyoruz. Ahmet Acar’ın Kocaali’de yeniden aday gösterilmesinin önünün açık olduğunu şimdiden söylemiş olalım.

Cevat Ekşi aday olur mu

Sakaryaspor eski Başkanı ve Büyükşehir Spor Daire Başkanı Cevat Ekşi’nin ismi uzunca bir süreden bu yana Karasu Belediye Başkanlığı için geçiyor. Ekşi’nin bürokrasideki karşılığı, Karasu’daki çevresi ve halktaki karşılığı değerlendiriliyordu. Şimdi bugüne geldiğimizde Cevat Ekşi’nin Karasu Belediye Başkan Adayı olması konusunda ciddi bir baskı ve talep ile karşı karşıya olduğunu biliyoruz.

Bize kalırsa…

Cevat Ekşi aday adaylığı için başvuruda bulunmaz. Ancak Ak Parti tarafından değerlendirmeye alınır. Ak Parti yönetimindeki karar vericilerle olan iletişimleri ve bağları ortada olan Ekşi’nin adaylık için bir talepte bulunması durumunda da durum ciddiyetle değerlendirilir. Ancak ben Ekşi’nin adaylık için çalışmadığını ve bu şekilde bir talebi olmadığını gayet iyi biliyorum.

CHP’nin adayı kim

Seçime kısa denilebilecek bir süre kaldı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkez Kongresi’ni yaptı. Yerel seçimlere ilişkin nasıl bir yol haritası çıkaracaklarını ise bilmiyoruz. Bir yandan Millet İttifakı partileri görüşüyor diğer yandan kendi adayları için görüş alışverişinde bulunuluyor.

“Millet İttifakı ortak aday çıkarırsa” kısmını bir kenara bırakıp CHP’nin kendi adayı ile seçime gitme ihtimalini konuşursak…

Bilindiği gibi CHP 2000’li yıllardaki en yüksek oy sayısına geçen yerel seçimde Kerem Erksoy ile ulaştı. Erksoy 11 bini aşkın oy aldı ve CHP adına büyük bir başarı elde etti. Buun yanı sıra ucunca bir süredir Belediye Meclisi’nde temsil edilmeyen CHP, 6 belediye meclis üyesi birden kazandı ve yerelde ana muhalefet konumuna yükseldi.

Bu dönem de Kerem Bey’in yeniden aday olması bekleniyordu. Ancak Kerem Erksoy, yakın zamanda geçirdiği rahatsızlığı dile getirerek bu dönem kesinlikle aday olmayacağını yakın çevresi ile paylaşıyor.

CHP’nin her seçim döneminde öne koyduğu Mehmet Küçüktekin de temiz ve halkta karşılığı olan bir isim. Örnek yaşantısı ve toplumla ilişkileri göz önüne alındığında iyi bir aday portresi ortaya koyuyor. Ancak Küçüktekin, hemen her seçim döneminde bir şekilde kendini geri çekmeyi başarıyor. Hiçbir seçim döneminde “Ben aday olmak istiyorum” demeyen Küçüktekin’in bu dönem de aday olmamak için direneceğini biliyoruz.

CHP’nin elinde sahada olan ve kamuoyunun tahmin edebildiği başka bir isim de yok. Belki de Başkan Uğur Büyük’ün bildiği ve geri planda tuttuğu birileri vardır. Belki de Aykut Süt bu nedenle ilçe başkanlığından ayrılmıştır. Bilemeyiz. Ancak dışarıdan görünen tablonun bizim aktardığımız şekilde olduğunu söylemek lazım.

Yavuzyiğit sürpriz olur mu

Karasu Belediye Başkanlığı için adı sadece kulislerde geçen biri var. Eczacı İsmet Yavuzyiğit…

İsmet Yavuzyiğit, siyasette kimse ile takışmadan, yüksek sesle konuşmadan, işini yaparak ve doğru bağlantılar kurarak yoluna devam ediyor.

Belediye meclis üyeliği için başvuru yaptığında pek çok kişinin rakip olarak görmediği İsmet Yavuzyiğit, bir anda listenin üstlerinde kendine yer buldu ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi oldu.

Yine Hasan Yavuzyiğit görevden ayrıldığında İsmet Yavuzyiğit’in ismi ilçe başkanlığı için öne konuldu. İsmet Yavuzyiğit Ankara’ya davet edilen isimler arasında yer aldı.

Şimdi İsmet Yavuzyiğit’in ismi Karasu Belediye Başkan Adaylığı için de geçiyor. Bakalım Yavuzyiğit, bu defa Ankara’ya çağrılanlar arasında mı yoksa adaylar arasında mı olacak?

Yüzücü ve Babalıoğlu

Memurların istifa süreci başladı. Bu süreçte gözler iki ismin üzerinde. Biri Karasu Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü, diğeri SASKİ Karasu Kocaali Müdürü Ömer Babalıoğlu.

Bu iki isim de Ak Parti’den aday adayı olacak.

Saha çalışmalarına şimdiden başlayan Yüzücü ve Babalıoğlu, bir yandan Ankara temaslarına devam ediyor diğer yandan da vatandaş ile buluşmaya gayret ediyor.

İkisi de Ak Parti’de aday adaylığı sürecinin başlamasının hemen ardından istifalarını verecek.

Yüzücü Kocaali için Ömer Babalıoğlu da Karasu için kolları sıvayacak.

HECATİ: Protesto için alıp dökülen kolalar sayesinde kola firmasının değeri yüzde 13 artmış. Şaka gibi ama şaka değil…