Kocaali

Muhtarların gündemi pandemi

 

İçişleri Bakanlığı’nın talimatları ve Sakarya Valiliği’nin programı dahilinde düzenli olarak gerçekleştirilen ancak pandemi tedbirleri nedeniyle bir süre ertelenen olağan muhtarlar toplantısı geçtiğimiz hafta içi gerçekleştirildi. Kocaali Kaymakamı Doktor Emre Nebioğlu Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantının ana gündemi pandemi tedbirleri oldu.

 

SORUNLAR AKTARILDI

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda Sakarya Valiliği’nin programı ve Kocaali Kaymakamlığı’nın organizesiyle düzenli olarak gerçekleştirilen ancak pandemi tedbirleri nedeniyle bir süredir ertelenen olağan muhtarlar toplantıları yeniden başladı. Yaklaşık altı ay aradan sonra tekrarlanan ve Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu’na ait toplantı salonunda, Kaymakam Doktor Emre Nebioğlu’nun başkanlığında geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleşen toplantıya Kocaali Muhtarlar Derneği yönetimi ve mahalle muhtarlarının yanı sıra İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Amirliği, İlçe Devlet Hastanesi, İlçe Tapu Müdürlüğü, Orman İşletme Şefliği, İlçe Gençlik ve spor Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü idari kadroları ve personelleri katıldı. Toplantının en önemli gündem maddesi ise artış gösteren vaka sayıları, uygulanan ve ilave olarak alınması gereken pandemi tedbirleri, pandemi denetimlerinin sıkılaştırılması oldu. Toplantıda ayrıca mahalle muhtarları mahalleleri ile ilgili sorunları gündeme getirerek, sorunları ilgili kurum amirlerine ilk ağızdan aktarma fırsatı buldu.

ÖNCE SAĞLIK

Konu ile ilgili açıklama yapan Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz “Pandemi nedeniyle bir süredir ertelediğimiz olağan toplantılarımıza yeniden başladık. Ana gündem maddesi ilçe genelinde artış gösteren Covid 19 vaka sayıları ve ilçe genelinde uygulanan pandemi tedbirleri oldu. Mevcut tedbirleri, alınması gereken yeni önlemleri ve pandemi tedbirleri ile ilgili denetimlerin artırılarak sıkılaştırılması konularında görüş alış verişinde bulunduk. Yine, devam eden yüz yüze eğitim kapsamında okullarımızda uygulanan pandemi tedbirleri ve bunların denetimleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Zira halkımızın ve çocuklarımızın sağlığı bizim için her şeyden önemli. Vaka sayılarının en aza hatta sıfıra indirilmesi konusunda tüm tedbirleri almakta ve uygulamakta kararlıyız. Aynı zaman da muhtarlarımız toplantımıza katılan daire ve kurum amirlerine mahalleleri ile ilgili sorunları ilk ağızdan aktarma fırsatı buldular. Kaymakamımız Doktor Emre Nebioğlu’nun talimatı ile bu sorunların çözümü konusunda ilk adımlar atılmış oldu. Aynı zamanda mevsim şartlarından dolayı fındık üreticimizin yaşadığı bazı sorunlar var. Bunları da gündeme getirdik. Özellikle sürekli olarak devam eden yağışlı hava üreticimizi mahsulünü kurutma konusunda ciddi şekilde zora sokuyor. Bununla ilgili çalışma yapılması konusunda talebimiz de oldu. Birkaç aylık uzun bir aradan sonra kapsamlı ve verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Kocaali Muhtarlar Derneği yönetimi olarak başta Kaymakamımız Doktor Emre Nebioğlu olmak üzere, toplantımıza katılım sağlayan tüm daire ve kurum amirlerimize, ilgili kurumların yetkili personellerine ve kıymetli muhtarlarımıza ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.