Karasu

Muhtarlar yetkilerini öğrendi

 

Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı başkanlığında Karasu mahalle muhtarlarına Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü tarafından eğitim verildi. Muhtarların kamu hizmetlerini etkin ve verimli sürdürebilmeleri amacıyla bilgi verilen programda Yüzücü, Muhtar Bilgi Sistemi hakkında açıklamada bulundu.

 

EĞİTİM VERİLDİ

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı başkanlığında Karasu mahalle muhtarlarına Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü tarafından eğitim verildi. Mahalle muhtarlarının yoğun ilgi gösterdiği eğitim seminerinde Yüzücü tarafından muhtarların kamu hizmetlerini etkin, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde sunabilmeleri, sorunları en kısa sürede yetkili makamlara ileterek koordinasyon içerisinde olabilmeleri ve muhtarlık müessesesi ile görev, yetki ve sorumluluklarını daha kapsamlı bir şekilde kavrayabilmeleri amacıyla bilgi verildi.

DERDİMİZİ KİME ANLATACAĞIZ

Karasu Sosyal Gelişim Merkezi’nde düzenlenen seminerde muhtarlara muhtarlık müessesi, görev, yetki ve sorumlulukları hakkında bilgi verilerek muhtarların sorunları hakkında bilgi alındı. Fındık işçilerinin aşılanması konusunda muhtarlara uyarılarda bulunan Karasu İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin, “İlçemize gelen tarım işçileri mahalle muhtarlarımız ve bizlerin uyarılarına rağmen zaman kaybı nedeni ile aşı olmamakta ısrar ediyorlar. Bizler bu konuda yaptırım uygulamıyoruz. Derdimizi kime anlatacağız. Yetersiz personelle çalıştığımızdan dolayı işçilerin İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne gelmelerini rica ediyoruz” dedi.

EVRAKLAR KABUL EDİLMİYOR

Mahalle muhtarlarının en büyük sorunu ÇKS problemi olduğunu belirten Kurudere Mahalle Muhtarı Hasan Emanet, “Mahalle muhtarları olarak İlçe Tarım Müdürlüğü ile ÇKS problemi yaşıyoruz. Mahallemizde yaşayan yaşlı ve hasta çiftçilerimizin ÇKS belgelerini elden götürdüğümüzde maalesef İlçe Tarım Müdürlüğü evrakları kabul etmiyor. Bu sorun biz muhtarları vatandaşlarımıza karşı zor durumda bırakmakta. Bu soruna bir an önce çözüm getirilmesini istiyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu. Slayt gösteriminin ardından son bulan programda Karasu mahalle muhtarlarına yetki ve görevleri hakkında broşür dağıtıldı. Gülcan Elmalı