Siyaset

Muhtarlar görmezden gelinmemeli

 

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Pazartesi günü Karasu Muhtarlar Derneği’nde, muhtarlar ile bir araya geldi. Mahalle muhtarlarının sorunlarını dileyen Serbes, “Muhtarlar görmezden gelinip planlama yapılmamalı. Karar alırken muhtarlara danışılmalı. Meclis üyelerinin mahalle sakinleri ile konuşmadan sorunlarını bilmeleri imkansız” dedi.

HALKA SIRT DÖNÜLÜYOR

Pazartesi günü Karasu Muhtarlar Derneği’nde muhtarlar ile bir araya gelen Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, mahalle muhtarlarının sorunlarını dinleyerek fikir alışverişinde bulundu. Siyasetçilerin gücünü Ankara’dan aldığından dolayı halkın sorunları ile ilgilenmediklerini belirten Serbes, “Maalesef Türkiye siyasetinde çarpık bir düzen var. Son zamanlarda güç, Ankara, genel merkezlerde, genel başkanlarda toplandığından dolayı siyasetçiler bir yerlere gelmek için genel merkeze, genel başkana şirin gözükmek için can atıyor. Siyasetçi gücü Ankara’dan aldığına inandığı için maalesef ilgisini ve bütün şirinliğini Ankara’ya yapıyor. Kendisini oraya taşıyan halka sırtını dönüyor” ifadelerini kullandı.

SAHA SİYASETÇİSİYİZ

Gücünü Ankara’dan değil halktan aldığı için saha siyasetçisi olduğunu belirten Serbes, “Bizler saha siyasetçisiyiz.  Sakarya’nın 16 ilçesinde varız.  Bizler siyaseti hizmet için yapıyoruz. Şehrimizi yöneten siyasetçilerin siyasi parti kimliklerini çıkardığımızda toplumda yüzde birlik oyları dahi yok. Vekil veya belediye başkanının amacı gerçekten hizmet etmek ise, muhtarlarla sivil toplum kuruluşları ile istişareleri olmadan faydası olacak bir hizmeti sunmaları da zaten mümkün değil. İlçeleri masaya yatırıyorlar, geleceğini inşa ediyorlar ama muhtarların bu çalışmalardan haberi yok. Siyasetçiler seçimden seçime geliyorlar, alacaklarını alıyorlar daha da görünmüyorlar. Sonrasında telefonlarını dahi açmıyorlar ” şeklinde açıklamalarda bulundu.

HALKA HESAP VERİLMELİ

Halkın oyu ile bir yerlere geliniyorsa halka hesap vermek zorundalar” ifadelerini kullanan Serbes, “Eğer gücü, oyu, halktan alıyorsak hesabını da halka vermek zorundayız. Genel merkez tarafından seçilen siyasilere halk ulaşamıyor. Görev başına gelen siyasiler ulaşılabilir olmalı. Halk arasına karışabilmeli. Bizler bu düşünce ile yola çıktık. Her zaman halkımızın yanında olduk ve olacağız. Bizim ismimizin geçtiği yerde ‘iyi insanlardı, bizlere hizmet için çalıştı’ desinler, bizler başka bir şey istemiyoruz. Halkı görmezden gelerek hiçbir yere gelinemez. Gücümüzü bir siyasi partinin genel başkanından almadığımızdan dolayı, hakkı, hakikati özgürce savunmak noktasında her yere ziyaretlerde bulunuyoruz” dedi.

HERKES MAĞDUR

Özellikle çiftçilerin mağduriyetine değinen Serbes, “Sakarya’nın yüzde 70’lik kesimi çiftçi ve en mağdur olan kesim de  çiftçiler. Maalesef çiftçiler görmezden geliniyor. Özellikle muhtarları görmezden gelerek mahalleler hakkında planlama yapılmamalı. Meclis üyeleri ne kadar bilecek mahalleleri, oranın gerçek temsilcisi muhtarlara danışılmadan kendi bildiklerini okumamalılar. Kararlar, Ankara’da verildiğinden dolayı siyasetçiler bir heyecan içerisinde değiller. Yeni sistemden sonra milletvekilleri artık sadece bankamatikten paralarını çekiyor ve arada mecliste el kaldırıp indiriyorlar. Milletse, milletvekiline sorununu anlatmak için nerdeyse bir seçim daha bekliyor. Bu gibi sorunlarla her yerde karşılaşıyoruz. Bizler bağımsız siyasetçi olmamız hasebiyle Sakarya’da bir ilki gerçekleştirdik ve siyasetimizin tabana hizmet etmesi için yolumuza devam edeceğiz ” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı