Siyaset

Çok danış az hata yap

 

Sahil projesinde duvarın yapılıp daha sonra yıkılmasının faturasının Karasu halkının cebinden çıkacağını söyleyen MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Daha çok danışırsanız daha az hata yaparsınız” dedi. Kara bir an önce Kent Konseyi kurulması gerektiğini de dile getirdi.

 

BÜTÇE BELEDİYEYE YANSIDI

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, haftalık olağan basın açıklamasını gerçekleştirdi. Sözlerine 4 Nisan 1997 tarihinde hayatını kaybeden, Başbuğ Alparslan Türkeş’i anarak başlayan Kara, “Davamızın banisi Türkeş’i saygı ve hürmetle yad ediyoruz. Mekanı cennet, makamı ali olsun inşallah” dedi. Açıklamasına Karasu gündemiyle devam eden Başkan Kara, “Bilindiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ile Karasu’da bir sahil projesi gerçekleştirilmektedir. Bu projeye göre sahil kenarına duvar örülmüş, örülen duvar kamuoyunun tepkisinin ardından yıkılmıştır. Yapım ve yıkım arasındaki masraf maalesef Karasu Belediyesi bütçesine yansımıştır. Bu noktada Karasu Belediyesi’nin iktidar partisi dışındaki partilerin ilçe başkanları ile bir araya gelmesi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile hareket etmesi gerekmektedir” dedi.

KURULMASI ZORUNLU

Başkan Kara, “Yol yaparken en azından Şoför Odası Başkanı’na, esnafla ilgili karar alırken Esnaf Odası Başkanı’na, tarla yolları ile ilgili adım atarken Ziraat Odası Başkanı’na bilgi verirseniz daha az hata yaparsınız. Her gün kendini hesaba çeken kişilerin son hesabı kolay olur denir. Sivil toplum kuruluşları ve muhalefet ilçe teşkilatları sizin kendinizi her an sınava çekmenize ve her an seçime hazır olmanıza vesile olur. 5393 Sayılı Belediyeler kanunun 26313 sayılı yönetmeliği uyarınca Kent Konseylerinin kurulması zorunludur. Kent Konseyi bu tip tartışmaların yapıldığı ve sonucunda yaşadığımız kentin menfaatinde herkesin söz sahibi olduğu sivil oluşumlardır. Bu oluşumları siyasi rakip olarak değil, yönetimde paydaş ve çözüm ortağı olarak görmek demokrasinin gereğidir. Buradan hareketler ilgilileri bu konuda gereğini yapmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

CİDDİYE ALINMADI

Sahil Projesi ile ilgili kanaatimize gelince de, proje Karasu’ya değer katacak nitelikte olmakla beraber, oldu bittiye getirilmek üzeredir” diyen Kara, “Kamuoyu yeterince ve tatmin edici şekilde bilgilendirilmemiştir. Başından bu yana yaptığımız eleştiriler ciddiye alınmamıştır. Neticesinin insan hayatına sebep olabileceğine ilişkin endişelerimiz mevcuttur. Eleştirilen noktaların düzenlenmesi noktasında ısrarcı olacağımızın da bilinmesini isteriz” diye belirtti.  Açıklamasına hdp’nin kapatılması istemi ile Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru usuldeki eksikliklerin öne sürülerek iade edildiğini belirterek devam eden Kara, “İddianame hiç şüphesiz eksiklikleri giderildikten sonra yeniden Anayasa Mahkemesi’ne gönderilecek ve terörle iktisaplı olduğu çok açık delillere dayalı bu parti bir daha açılmamak üzere hak ettiği yere yollanacaktır” şeklinde konuştu.

DERSLERİNİ ALDILAR

Bu süreç içinde Bilge Lider Devlet Bahçeli’nin tavrı da kararlılığı da sürmektedir” diyen Başkan Münir Ali Kara, “Anayasa Mahkemesi kutsal bir oluşum değildir. Bu devletin varlığını sürdürmesi adına kurulmuş bir makamın bu devletin yıkılması için mücadele ettiği delillerle ortada olan bir yapının varlığını en azından bir süre daha devam ettirmesine vesile olacak bir karar alması düşündürücüdür. Bu durumda elbette Anayasa Mahkemesi’nin varlığına ihtiyaç olup olmadığı da sorgulanmalı ve gereği yapılmalıdır” dedi. “Türkiye Cumhuriyeti darbeler tarihi sona ermiş, son darbe kalkışmasında kalkışmacılar hak ettikleri dersi fazlası ile almıştır” diyerek açıklamasına devam eden Başkan Kara, “Ancak halen rüyalarında darbe gören ve darbeden medet umanların olduğunu üzülerek görmekteyiz” diyerek sözlerine devam etti.

103 HADDİNİ BİLMEZ

Kara, “Cumartesi gece yarısı 103 haddini bilmez, bildiri yayınlamış ve kendilerince ülkeye ayar vermeye kalkmıştır. Bu bildirinin Türkiye’deki hangi soruna çare olması beklenmekte, hangi had ile istikamet çizilmeye çalışılmaktadır? Şimdiye kadar Türkiye Cumhuriyeti’ne yaptığınız hizmetlerin kıymetinin bilinmesini istiyorsanız bundan sonra da zamanında taşıdığınız üniformanın şerefine uygun davranmalısınız. Darbe hayali kurmamalı, gayri hukuki ve gayri ahlaki durumlardan medet ummamalısınız. Bunları idrak edecek durumda değilseniz gerekenin yapılmasın hazır olmalı, demokrasiye vurmaya çalıştığınız darbenin neticelerine de katlanmalısınız. Devlet de bu 103 haddini aşmış ile ilgili gerekli adımları atmalı, bir daha kimse demokrasiye darbe vurmaya yeltenecek cesareti bulamamalıdır Bu kişilere ibretlik bir yaptırımda bulunulması artık elzem hale gelmiştir” dedi.

KORONAVİRÜS DENETİMLERİ

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilçemizde de belli adımlar atılmaktadır” diyen Kara, “Bu adımlar çeşitli yollarla kamuoyu ile de paylaşılmaktadır. Oluşturulan ekipler denetimlerde bulunmakta, vatandaşları bilgilendirmektedir. Denetim ekipleri ile ilgili eksiklikleri dile getirmeden edemeyeceğiz. Bilgilendirmenin yanı sıra ceza yetkisi olan denetim ekiplerinde kolluk kuvveti olması elzemdir. Kolluk kuvvetlerinin olmadığı ekiplerin denetimleri sıkıntıya sebep olabilmektedir. Kolluk kuvvetleri denetimlerdeki olası sorunları ortadan kaldıracaktır. Ayrıca ekiplerdeki kişi sayısına da sınırlama getirilmeli, en azından denetleyen kişi sayısı denetlenen mekandaki kişi sayısından fazla olmamalıdır” dedi. Başkan Kara son olarak ise, “31 Mart 2019 tarihinde yapılan, Karasu, Sakarya ve tüm Türkiye’de Cumhur İttifakı’nın zaferi ile sonuçlanan yerel seçimlerin üstünden iki yıllık bir süre geçmiştir. İki yıllık sürecin değerlendirilmesi vatandaşlarımız tarafından doğru yapılmalı, Cumhur İttifakı’nın gücü doğru algılanmalıdır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.