Gündem

Mücadeleye devam

 

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bahçelerinde Haziran ayı ilk haftası yumurta açılımı gözlenen ve mücadelesi devam eden Amerikan beyaz kelebeği zararlısına karşı mücadeleye devam edilmesi gerektiğini söyledi.

 

KONTROL EDİLMELİ

Fındık bakımı hakkında bilgilendirmesine devam eden Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, Amerikan beyaz kelebeği zararlısına karşı mücadelenin devam ettirilmesi gerektiğini belirtti. Ersoy, “Zararlı yaprakları birbirine bağlayarak ağlar örerek beslenmesine devam ettiği için dallarda görülen ağlar kesilerek imha edilmelidir. Beslenmesini tamamlayan larva ağı terk eder. Üreticilerimizin bu noktada dikkat etmesi gereken nokta dal üzerinde ağ içerisinde larvaların olup olmadığını kontrol etmektir” ifadelerini kullandı.

 

TEMİZLİK YAPILMALI

Mühendis Ersoy, “Ağ içerisinde larva görülürse ağlar kesilebilir, yakılarak imha edilebilir ve ilaçlı mücadele yapılabilir. Ağ içerisinde larva görülmez ise kimyasal mücadele yapmaya gerek yoktur. Külleme hastalığının hava rutubeti ve sıcaklığına bağlı olarak arttığı bu günlerde bahçeler kontrol edilerek mücadele yapılmalıdır. Külleme hastalığı ile ilaçlı mücadeleye geçmeden önce bahçeler de yabancı ot ve filiz temizliği yapılmadır. Yaprak biti görülen bahçelerde mücadele yapılabilir. Fındık dallarında yine önemli zarara neden olan Dalkıran zararlısına karşı kimyasal mücadeleye başlanabilir” dedi.

 

POTASYUMLU GÜBRE

Yabancı ot temizliğine bu haftada devam edilebilir” diyen Mühendis Serap Vildan Ersoy, “Filiz alma işlemi bu dönemde yapılmamalıdır. Filiz alma işlemi geç kalınmış ise mutlaka hasat sonrasına bırakılmalıdır. Özellikle Güney yöne bakan bahçelerde sulama yapılmamasının da etkisiyle bitkiye gölge yapan filizlerin alınması, su ihtiyacı duyan bitkide strese neden olarak uç kurumaları yapabilir. Yaprak gübresi uygulayacak üreticilerimiz bu dönemde randımana etki edeceği için daha çok potasyumlu gübre tercihi yapabilirler” diyerek açıklamasını sonlandırdı.