Kocaali

Muammer’e umut ol

MUAMMER’E UMUT OL
Kocaali’ye her yıl mevsimlik tarım işçisi olarak gelen üç çocuklu Esma ve Ramazan Akgül çifti, beyinde tümör tespit edilen oğulları 16 yaşındaki Muammer Akgül’ün, yurtdışından getirilmesi gereken ilaçlarını almakta güçlük çekiyor. Kocaali’de mevsimlik işçi olarak bulunan epilepsi hastası Ramazan Akgül, oğlunun son 11 iğnesinin kaldığını, aylık 450 Euro tutan ücreti ödemekte zorlandıkların belirterek destek istedi.

Tümör var
Kocaali’ye her yıl mevsimlik işçi olarak çalışmaya gelen 40 yaşındaki Ramazan Akgül, 4 yaşında geçirdiği menenjit hastalığı yüzünden düzenli çalışamadığını ve ailesine bakamadığını kaydetti. Aynı zamanda epilepsi hastası olan Ramazan Akgül, oğlu Muammer’in henüz 3 yaşındayken beyninde tümör tespit edildiğini ve çok zor günler geçirdiklerini belirtti. Sağlık Bakanlığı’nın desteği ile düzenli olarak beyinde biriken sıvıya göre alınan aşıları karşılamakta zorlandıklarını belirten Akgül yardımseverlerden destek istedi. Geçtiğimiz yıl gazetemizin de desteğiyle yapılan yardım çağrısına çok sayıda hayırsever Kocaalili kulak vermiş ve Akgül’e destek olmuştu.
30’dan fazla
İlk iki ameliyatını Ankara Doktor Sami Ulus Çocuk Hastanesi’nde, yapıldığını aktaran Akgül, “Oğlumun saçları dökülmeye başladığında doktora götürdük. Beyninde tümör olduğunu belirlediler. İki ameliyatla beynindeki tümör alındı, tümörün iyi huylu olduğu saptandı. Ancak ameliyattan sonra Türkiye’de bulunmayan yurtdışından getirilen bir iğnenin kullanılması gerektiğini belirttiler. Şimdiye kadar sayısını unuttum, belki 30’dan fazla iğne yaptırdık. Bugünlerde yine iğnenin yapılması lazım. Ancak artık gücümüz kalmadı. Ben düzenli çalışamadığım için yurtdışından getirilen iğnelerin parasını karşılayamıyorum” dedi.
Yüzde 20’si 450 Euro
Akgül “Bu iğne belirli bir vakitte yapılan bir iğne değil. Yani beyinde biriken sıvının durumuna göre bazen bir ayda bazen iki bazen üç ayda bir kez yapılıyor. Bazen de ayda iki kez. Devletimiz bu iğnelerin maliyetinin yüzde 80’ini karşılıyor, yüzde 20’sini ise biz karşılıyoruz. Ama bu yüzde 20 şu an 450 Euro. O da bu günkü rakamla yaklaşık 13,5 Bin TL. tutuyor. Şu an için doktorların verdiği bilgiye göre en az on bir tane daha iğneye ihtiyacımız var. Ben elimde geldiği kadar, günlük işlerden kadar kazancımın neredeyse yarısından fazlasını buna ayırıyorum. Yardımsever vatandaşlarımızdan da destek bekliyorum” şeklinde konuştu. Akgül ayrıca enfeksiyon kapma riski yüksek olduğu için tümör hastası oğlunun okula da gidemediğini söyledi.