EğitimKarasu

Yüreklere dokundular

 

Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu’nda Pazartesi günü 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kutlama programı düzenlendi. Programda miniklerin hazırladıkları program yüreklere dokundu.

 

BAĞIMSIZLIĞINI KAZANDI

Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu’nda Pazartesi günü 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kutlama programı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi belirten konuşmasını Okul Müdürü Zehra Türkoğlu Kuba yaptı. Kuba, “Milletimiz, canını, dinini, namusunu, geleceğini, kısaca her şeyini kurtarmak için Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Sefaletler ve imkansızlıklarla devam eden Kurtuluş Savaşı’nda yüz binlerce askeri şehit vermesiyle kazanıldı ve ülkemiz düşman işgalinden kurtulup bağımsızlığını kazandı” dedi.

 

BİR DAHA YAZDIRMASIN

Kuba, “Her bağımsız milletin olduğu gibi bizimde birlik ve beraberliğimizi sağlayacak, ordumuza güç verecek ve vatanımızı kurtarmak için çektiğimiz acıları, gösterdiğimiz kahramanlıkları hatırlatacak bir marşımızın olması fikri ortaya çıktı. Bunun içinde para ödüllü bir yarışma düzenlendi. Yarışma sonucunda o günleri bizzat yaşayan ve yaşananları en güzel şekilde anlatan Mehmet Akif Ersoy’un şiiri birinci oldu. Mehmet Akif para ödülünü de kabul etmedi. İşte Mehmet Akif’in bu şiiri 12 Mart 1921 tarihinde de resmen İstiklal Marşı olarak kabul edildi. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” ifadelerini kullandı.

 

MİNİKLERİN GÖSTERİLERİ

Müdür Kuba’nın konuşmasının ardından okulun akşam grubu minik öğrencilerinin hazırlamış oldukları gösteriler başladı. Çalışkan arılar sınıfı minik öğrencileri Ay Yıldızlı Bayrağım adlı müzikli gösterilerini sergiledi. Minik kalpler sınıfı öğrencileri müzikli gösterilerini gerçekleştirerek kendilerine hayran bıraktı. Şirinler sınıfı öğrencileri İstiklal Marşı okuma gösterilerini gerçekleştirdi. Miniklerin seslendirdiği İstiklal Marşı yüreklere dokundu. Minik yıldızlar sınıfı öğrencileri ise İstiklal Marşı’nın Muzogram çalışmasını sergiledi.

 

ÖDÜLLER VERİLDİ

Minik öğrencilerin hazırladıkları gösteriler sonrasında İstiklal Marşı’nı ezberleyen öğrencilere Okul Müdürü Zehra Türkoğlu Kuba madalya taktı. Kuba, “Okuldaki minik öğrencilerimizin hepsi İstiklal Marşı’nın en az ilk iki kıtasını ezberledi. Biz de her birine madalya taktık. Ayrıca her sınıftan İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında birinci olan öğrencilere hediyeler verildi. İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında okul birincisi olan ve 12 Mart programında İstiklal Marşı’nı okuyarak bizi gururlandıran minik öğrencimiz Kerem Güvenilir’i de tebrik  ve teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya