Kocaali

Melen yine gündemde

 

Yurt genelinde yaşanan şiddetli kuraklık nedeniyle İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranlarının kritik seviyelere düşmesi dikkatleri Melen Barajı’na çevirdi. Ancak Melen’de de durum pek iç açıcı değil. Çay seviyesindeki düşüş havadan görüntülendi.

 

SÜREÇ UZADI

İstanbul’a su veren barajlardaki doluluk oranlarının şiddetli kuraklık nedeniyle kritik seviyelere düşmesi dikkatlerin Melen Projesi’ne yoğunlaşmasına neden oldu. İstanbul’un su sigortası olarak gösterilen Melen Çayı’da kuraklıktan nasibini aldı. Çay debisi büyük oranda düşerken yaşanan çekilme havadan görüntülendi. Tamamlandığında İstanbul’a yılda 1 Milyar 77 Milyon metreküp su temin edecek proje ile ilgili konuşan Gümüşoluk Mahalle Muhtarı Bilal Hazar  “İstimlak olan Ortaköy Mahallesindeyiz şu an. Buranın maddi olarak karşılığını alsa da tüm Ortaköylüler ama manevi tabi ezikliği var ve şu anda hala daha onu yaşamaktalar. Tabi bu da olması gereken bir şeydi, İstanbul’un su ihtiyacının bizim bildiğimiz kadarı ile yüzde 40-50’sini karşılayacağı tahmin edildiği için bu baraj yapılmak istendi. 2008 yılında başlayan baraj için 2012’de istimlaklar başladı ve 2016 yılında sonlanması gerekirken biraz sıkıntılar oldu ve ondan dolayı faaliyete geçemedi. O süreç biraz uzadı tabi. Şu an yeni bir şirket ile ortalama 3 yıllık bir sözleşme yapıldığı söyleniyor, bu 3 yıllık sözleşme ile inşallah hayırlısıyla barajımızın tamamlanarak, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacağını umut ediyoruz” dedi.

SEVİYE AZ

Daha önce baraj inşaatında da çalışan bölge sakinlerinden İskender Abay ise barajın bir an önce bitmesini arzuladıklarını söyledi. 2016 yılında tamamının açılması planlanan barajdan şu anda İstanbul’a su aktarıldığını ifade eden Abay, “2016 veya 2017 yılında tamamı ile açılacaktı burası. Ama maalesef çatlak olduğu için açılamadı. Şu andaki duvardan önce 25 metrelik bir gölet yapıldı ve hala o göletten İstanbul’a su basılıyor. İstanbul’a buradan su basılmasa zaten İstanbul’un su sorunu 5’e 10’a katlanır. İnşallah bu baraj biter ve bununla birlikte bizim sorunlarımızda çözülmüş olur. Temennimiz bu” şeklinde konuştu. Melen Çayında da kuraklıktan dolayı su seviyesinin az olduğunu söyleyen İskender Abay, “Barajın son durumu şu anda ihalesi yapıldı. Çalışmalar normal bir şekilde sürüyor. İstanbul’u zaten şu anda bu baraj beslemese, İstanbul’un su durumu daha fazla sıkıntıda olurdu. Zaten Melen Çayı’nda da kuraklıktan dolayı olmadık derecede su az. Duvarda çatlak çıkmasaydı herhalde su tutulacaktı, su tutulması gerekiyordu. Ama maalesef çatlaktan dolayı tekrar yeniden duvar mı onarılacak, yoksa başka bir çalışma mı yapılacak onu bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir