Köşe Yazıları

Mavi bayrak

Mavi bayrak

Sokak ve caddeleri denize çıkan ilçemizin ismidir karasu ve biz sadece buraya gelen tüm misafirlerimizden huzur getirmesini istiyoruz huzurumuzu bozmalarını değil iyi günler iyi haftalar.

Yaklaşık 44 ülkede faaliyetlerini yürüten uluslararası çevre eğitim vakfı belli kriterlere sahip plaj ve marinalara verdiği bir ödüldür bir kriterdir mavi bayrak.

Her yıl olduğu gibi bu yılda çalışmalarını tamamlayarak 44 ülkedeki mavi bayrak almaya hak kazanan kriterleri taşıyan plaj ve marinaların duyurusunu yaptı.

Ülkemizde mavi bayraklı plaj sayısı 551 mavi bayraklı marina 23 mavi bayraklı yatlar 10 mavi bayraklı turizm tekneleri 14 olarak belirlendi.

Burada toplamda bölge olarak en fazla ege ikinci Akdeniz mavi bayrak sayısını hakketmiş oldu.

Tek başına mavi bayrak sayısı alan şehir il bazında Antalya ilk sırada yerini alıyor.

Gelin bu bölgelerden çıkalım Karadeniz kıyılarına hareket edelim.

Kırklareli bir mavi bayraklı plaja sahip, İstanbul mavi bayraklı plaj sayısı 1 şile sofular plajı mavi bayraklı marina sayısı İstanbul’un 2 adet, Kocaeli mavi bayraklı plaj sayısı toplamda 9, Kandıra’da 5, Kefkende 1, Kerpede 1, Karamürsel’de 2, Sakarya 1 karasu sahil park plajı, Düzce 1 Akçakoca Ceneviz kalesi plajı, Zonguldak 2, ikisi de Ereğli’de, Bartın 3 mavi bayraklı plaj sayısı, Samsun Karadeniz bölgesinde en fazla mavi bayraklı plaj sayısını alan şehir olarak görünüyor.

13 adet 11 plajı Atakum diğer iki mavi bayraklı plajı Terme’de, Ordu 2 plajı mavi bayraklı sahip evet Karadeniz’in durumu bu sevgili okurlar umarım önümüzdeki yıllar sezonlar ilçemiz olarak şehrimiz olarak bu sayıyı daha yükseklere çıkartırız.

Karasu Belediye Başkanı Sayın İshak Başkan’ın Yeni Mahalle projesini sosyal medya gördüm gerçekten tüm açıklıkla ifade edebilirim ki çok çok iyi ve güzel buldum bu itirafı yapayım öncelikle çünkü marifet iltifata tabidir.

Lunaparkın bulunduğu arazi için bir çalışma başlatılıyor sanırım bu projeyi geçtiğimiz yıl tanıtımı yapılmıştı zaten bu projede hak ettiği güzel bir değeri koruyor bence.

Karaca bayırı ben yol çalışması başladı hatta yarıladılar bile bu veya önümüzdeki hafta biter Kuzuluk için kanayan bir yaraydı bu yol Adapazarı istikametinden gelip Kuzuluk ve civar köylere çıkacaklar bu yolun bozukluğundan diğer yolları tercih etmek zorunda kalınıyordu.

Bu yolu beton arabaları bu rampayı çıkarken beton dökülüyor ve bozulmanın bir anlamda bundan kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz şimdi biraz bu bayır tıraşlandı.

Sanırım birazda arabalar dikkat ederse beton dökülme durumu olmaz inşallah yapılan iş kamusal herkesin hakkı var bu yapılan işi korumak gözetmek her birimizin görevi hem insanı hem de vicdanı sorumluluğumuz var kendinize iyi bakın hoşcakalın.