Kocaali

Marketlere sıkı denetim

 

 

Marketler ve iş yerlerinde oluşabilecek raf – kasa fiyat farkı, etiket, gramaj, son kullanma tarihi gibi durumların önlenmesi amacıyla başlatılan denetimler aralıksız sürüyor. Bu kapsamda Kocaali’de de zincir market şubeleri başta olmak üzere birçok iş yerinde denetleme yapıldı.

 

DETAYLI DENETİM

Oluşan dalgalı kur seyrinin ardından fiyatlarda oluşabilecek dengesizliğin önlenmesi ve fahiş fiyat uygulamasının engellemesi amacıyla başlatılan denetimler aralıksız sürüyor. Bu kapsamdan yurt genelinde olduğu gibi Kocaali’de de market ve iş yerlerine yönelik denetleme yapıldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri ve Kocaali Belediyesi Zabıta Amirliği ekipleri tarafından ilçe genelindeki çok sayıda market ve iş yeri denetlendi. Denetlemelerde ürün fiyatlarının yanı sıra iş yeri ruhsatları da incelenerek, oluşturulan broşürlerin onaylı olup olmadığını kontrol edildi. Bu çalışmayla, vatandaşların yaşayabileceği mağduriyetin önlenmesi amaçlanıyor.

 

GRAMAJ VE FİYAT

Görevli zabıta ekipleri etiketlerdeki raf-kasa fiyat farkını, etiketler üzerinde yazılanları ve ürünlerin son kullanma tarihlerini inceledi. Meyve-sebze reyonunda yer alan ürünleri de itina ile denetleyen ekipler ayrıca yıkanmadan yenen ve paketli şekilde satılması zorunlu olan ürünlerin açıkta satılıp satılmadığını kontrol etti. Marketlerde çok sayıda ürün belirleyip sepetine alan zabıta ekipleri, bunları kasadan geçirerek raf ile kasa arasındaki dengeyi gözlemledi. Öte yandan, marketlerin yılbaşı için oluşturduğu broşürlerin onaylı olup olmadığını inceleyen zabıta, ürünlerin gramajlarını ve fiyat değişim tarihlerini de kontrol etti.

 

DEVAM EDECEK

Konu ile ilgili olarak Zabıta Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak toplumun ihtiyaçlarını karşıladığı tüm işletmelerde kurallara harfiyen uyulması için kontrol yapıyoruz. Özellikle alışverişlerin yoğun olarak yapıldığı dönemlerde şehir merkezi ve 16 ilçeyi kapsayan denetimlerimize başladık ve aralıksız sürdürüyoruz. Tüm marketlerde ve iş yerlerinde vatandaşlarımıza mağduriyet yaşatabilecek tüm etkenleri inceliyoruz. İşletmelerin hemşerilerimize ürünlerini kurallara uygun şekilde sunması için ekiplerimize 7/24 görev başındadır. Ve denetimlerimiz düzenli olarak devam edecektir” denildi.