Karasu

Mahalleye HES kodu ile girilecek

 

Karasu’da her geçen gün artan koronavirüs vakalarına karşı önlemleri arttıran Karasu Ortaköy Mahalle Muhtarlığı, HES kodu olmayan kimseyi mahalleye almıyor. Mahalle’nin girişine özel bir nokta kuran Muhtar İsmet Turan, mahalleye giriş yapmak isteyen herkese HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulaması yapıyor.

 

ORTAKÖY’DEN BİR İLK DAHA

Karasu Ortaköy Mahalle Muhtarlığı, bir ilke daha imza atarak tüm Sakarya’da konuşulmaya devam ediyor. Uygulamaya konulan, artık tüm kamu kurum ve kuruluşlarına HES koduyla giriş yapılabileceği gibi artık Ortaköy Mahallesi’ne de HES koduyla girilecek. Halk sağlığı için kuralları en üst seviyeye çıkarıldığını belirten Ortaköy Mahallesi Muhtarı İsmet Turan, “Sağlık Bakanlığınca uygulamaya konulan HES kontrolünü mahallemizde başlattık. Bu uygulama ile pozitif olan kişilerin mahallemize girmesi neredeyse imkansız olacak” dedi.

TEK TEK DURDURUYORLAR

Mahalle sakinlerinin sosyal hayat döneminde yolculuk ve ziyaretlerde herhangi bir risk taşıyıp taşımadıkları bilgisinin kontrolünü yapıyoruz ifadelerini kullanan Turan, “Kovit-19 salgınıyla mücadele kapsamında, toplum sağlığını korumak, salgının yayılım hızını kontrol altında tutmak, sosyal izolasyonu temin etmek ve fiziki mesafeyi korumak amacıyla, bizde 400 nüfuslu mahallemizde bir karar aldık ve mahallemizin girişinde araçları durdurup HES kontrollerini yapıyoruz. Ben muhtar olarak da filyasyon ekibinde görevliyim, HES kontrollerini azalarımızla birlikte sırayla yapıyoruz” ifadelerini kullandı.