EğitimKarasu

Kütüphanesiz okul kalmasın

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan “Kütüphanesiz okul kalmasın” projesi çalışmaları Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başladı. Öğrenciler 22 okulun kütüphanesini oluşturmak için iş başına geçti.

 

ÖĞRENCİLERİN FAYDALANMASI

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan “Kütüphanesiz okul kalmasın” projesi Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde hayata geçirildi. 22 okulun kütüphane rafları, Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından üretilmeye başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Erşen çalışmaları yerinde inceledi. Turhan, “İlçemizde yeniden çok güzel bir projeye imza atıyoruz. Pandeminin çok sıkıntılı olduğu dönemde okulumuzda dezenfektan üretimine başlamıştık. Şimdi ise çok güzel mobilya üretim atölyemiz var” dedi.

22 KÜTÜPHANE ÇALIŞMASI

Mobilya bölümümüzde toplamda 22 tane kütüphane kurulumumuz var” diyen Müdür Çetin Turhan, “Bir taraftan öğrencilerimiz üretim yaparken diğer taraftan okulun ihtiyaçlarının görülmesi ve döner sermayede öğrencilerimiz çalışarak bundan hem okulun hem de öğrencilerin faydalanması son derece güzel bir çalışma” ifadelerini kullandı. Turhan, “Şu anda kendi kütüphanelerimizi bir yandan da Kocaali, Ferizli ve Kaynarca’nın kütüphanelerini kuruyoruz. Bu proje öğrencilerimizin kendi işini kurmasında çok yardımcı olacak. Bu projeyle meslek liselerinin ne kadar önemli olduklarını kavramış oluyoruz” diye konuştu.

220 BİN LİRALIK ÜRETİM

Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Her kütüphane ortalama 10 bin liraya mal oluyor. Toplamda 220 bin liralık bir üretim gerçekleştirerek hem ilçemizdeki hem de diğer ilçelerdeki okullarımızı kütüphanelerine kavuşturmuş olacağız. İlçemizde kütüphanesi olmayan hiçbir okul kalmayacak. Bu bizim için gurur verici ve sevindirici bir proje” cümleleriyle konuşmasını bitirirken emeği geçen herkese de teşekkür etti. Okul Müdürü Nilüfer Yeke ise, böyle bir projeye imza attıkları için mutlu olduklarını belirterek, mesleki eğitimin amacına uygun olarak döner sermaye çalışmalarına katılmasını da önemsediklerini söyledi.

TEKNİK ELEMAN YETİŞTİRMEK

Biz okulumuzda üretimimize başladık. Eğitim içerisinde üretim imajıyla amacımız teknik eleman yetiştirmek” şeklinde konuşan Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Öğretmeni Ali Osman Atayış, “Bu bizim için heyecan verici bir durum. İlerleyen yıllarda öğrenci potansiyelimizin daha çok artacağı konusunda şüphemiz yok” dedi. Mobilya bölümü öğrencisi olan Osman Çınar ise, “Okulumuza ve ilçemize katkı sağlamak için severek bu işi yapıyoruz. Geleceği düşünerek, kendi işimi nasıl kuracağımı düşünerek hareket ediyorum. Bu bölümü sevdiğim için tercih ettim ve bize böyle fırsatların sunulması bizi oldukça mutlu ediyor” dedi. Bahar Kaya