EğitimKarasu

Kurslar hazır

 

Karasu Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Necdet Atilla, okullardaki yaz kursları etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Atilla, “Okullarda yaz kursları etkinlikleri talep doğrultusunda açılmaya hazır” dedi.

 

VELİ İZNİ GEREKTİRİYOR

Karasu Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Necdet Atilla, okullarda yaz kursları etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Atilla, “Yaz etkinlikleri kursuna örgün eğitimde okuyan 6 yaşını doldurmuş öğrenciler başvuruda bulunabilir. Öğrenciler başvurularını bulundukları okula veya kendilerine yakın bir okula da yapabilirler. Öğrencilere istedikleri kursu kendi okullarında alabilme imkanı sağlıyoruz. Yaz etkinlikleri kursları veli izni gerektiriyor. Kurs öğretmenleri okulun kendi öğretmeni ya da farklı bir okulun öğretmeni de olabilir” ifadelerini kullandı.

 

KURSLARA TALEP

Kursların açılabilmesi için önce kurslara talebin olması gerekiyor” diye belirten Atilla, “Okullarda yaz kursları etkinlikleri kapsamında spor etkinlikleri, halk oyunları, müzik ve gösteri, görsel sanatlar etkinlikleri kursları var. Kişisel gelişim alanında da çeşitli kurslarımız var. Bunlar, temel dini bilgiler, görgü kuralları, verimli ders çalışma yöntemleri, etkin ders dinleme yöntemleri, diksiyon kursu, yazma becerisi, akıl ve zeka oyunları kurslarımız da mevcut. Bunun yanı sıra geleneksel çocuk oyunları, yabancı dil, robotik kodlama, düşünme eğitimi kursu, bilgisayar etkinlikleri, mutfak sanatları kurslarımızda var” dedi.

 

SOSYAL UYUM VE YAŞAM

Atilla, “Kurslarımız toplamda 60 saattir. Kurslar hafta sonu veya hafta içi olabilir. Kursların açılabilmesi için kursiyer sayısı minimum 15 kişi olmalı. Şu anda merkez okullardan Halk Eğitimi Merkezine kurs talebi yok. Talep doğrultusunda kurslarımızı açacağız” ifadelerini kullandı. Sosyal uyum ve yaşam kursundan bahseden Atilla, “Geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler olmak üzere ülkemizde yasal kalış şartlarına sahip vatandaşların ülkemizdeki sosyal, kültürel ve ekonomik hayata uyumunu kolaylaştırması amaçlanıyor. Kurs toplamda 8 saattir” ifadelerini kullandı.

 

AÇILAN KURS SAYISI

Atilla, “Karasu Halk Eğitimi Merkezi olarak 13 tane sosyal uyum ve yaşam kursu açtık. 945 kişiye kurs verdik. Kursta Türkiye’nin kültürel ve geleneksel yapısı hakkında bilgi veriliyor. Kişi hak ve yükümlülüklerini biliyor. Eğitim ve sağlık olanakları hakkında bilgi veriliyor” dedi. Atilla, “Karasu Halk Eğitimi Merkezi olarak 10 bin okul projesi kapsamında 55 kurs, bin okul projesi kapsamında Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu’nda 12 kurs, sosyal uyum ve yaşam kursu kapsamında 13 kurs, sıfır atık ve geri dönüşümde 7 kurs açıldı” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)