Kurbanlıklarda geri sayım başladı

 

Kurban Bayramı’nda geri sayım başladı. Karasu Ortaköy Mahallesi’nde besicilik yapan Kadir ve Kerim Akerik kurban fiyatlarının belli olduğunu söyledi.

 

FİYATLAR BELLİ OLDU

Kurban Bayramı’nın yaklaştığı bugünlerde fiyatlarda netlik kazanmaya başladı. Karasu Ortaköy Mahallesi’nde besicilik yapan Kadir Akerik fiyatlar konusunda açıklamada bulundu. Akerik, “Büyükbaşın canlı kilogram fiyatı 26-30 TL, küçükbaşın canlı kilogram fiyatı ise 32-34 TL arasında seyredir olması biz üreticilerin zararına olsa da ayakta kalabilmek ve mesleğimizi sürdürebilmek adına dini vecibelerini yerine getirmek isteyen müşterilerimizi de düşünmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

MALİYETLER YÜZ 30 ARTI

Geçen yıla göre fiyatların ortalama yüzde 30 arttığını belirten Akerik, “Maliyetlerimiz yüzde 100 arttı. Yem 6 ayda 80 TL’den 165 liraya yükseldi. Aynı oranda zam yapmak mümkün değil. O zaman satış yapamıyoruz ve hayvanlar elimizde kalıyor. Bu nedenle yüzde 20 artış yaptık” dedi. Hayvanların pazara inmeden satışının başladığını belirten Kadir Akerik, “Bir ay öncesinde vatandaşlar bizi arar ve paya girerdi. Ancak geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl alımlar yüzde 20 düştü. Bunda pandeminin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Son yıllarda emeklilere verilen bayram ikramiyeleri bizim de satışlarımıza olumlu katkı sağladı. Bu yıl da etkisi olur diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

YETERLİ KURBANIMIZ VAR

Hayvan varlığı konusunda hiçbir sıkıntımız yok” diyen Akerik, “3 milyonu küçükbaş, 1.5 milyonu büyükbaş olmak üzere toplam 4.5 milyon hayvan kurbanlık olarak satılacak. Son yıllarda ülkemiz genelinde büyük marketlerinde kurban satışı yapması elbette biz üreticileri olumsuz yönde etkiledi. Ancak yıllardır bizim gibi üreticilerin piyasada güvenilir ve tanınmış olması bölgemiz adına vatandaşlarımızın tercihinin bizden yana olması kendi adımıza sevindirici bir durum. Şimdiden tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını kutlar kestikleri kurbanların kabul olmasını dilerim” açıklamasında bulundu.