Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeliyiz

 

Karasu Belediyesi Veteriner Hekimi Hamza Ayar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık seçiminin çok önemli olduğunu belirtti. Ayar, “Kurbanlık alırken veteriner sağlık raporu olup olmadığına dikkat edilmeli” dedi.

 

BELGELER KONTROL EDİLMELİ

Kurban satış pazarları kurbanlıklarla dolmaya başlarken, ibadet etmek isteyenleri de tatlı bir telaş kapladı. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala iyi bir kurbanlık almak isteyenler canlı hayvan pazarlarının yolunu tuttu. İyi bir kurbanlık almayan isteyenleri uyaran Karasu Belediyesi Veteriner Hekimi Hamza Ayar, “Kurban Bayramı heyecanı her geçen gün, günler yaklaştıkça artarak devam etmekte. Kurbanlık hayvan seçiminde kanuni formalitelerinin yanı sıra dini yönden dikkat etmemiz gereken kurallar mevcuttur. Kurban Bayramı’nda vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenli hayvanlardan kurban yapmaları için, sığır, manda ve deve gibi büyükbaş hayvan satın alacakları hayvanların kulak küpesi ve pasaportu olup olmadığını, koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacakların ise hayvanların kulak küpesi ve belgesi olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

KURBAN EDİLEMEZ

Veteriner sağlık raporunun önemli olduğunu belirten Ayar, “Başka ilden sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ise veteriner sağlık raporu olup olmadığını kontrol etmeleri, bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir. Kurbanlık hayvan seçiminde veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz. Öncelikle kurban edilecek hayvan tamamıyla sağlıklı olmalıdır. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sağlık bakımından önemlidir. Bu nedenle, hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan bu özellikleri taşıması kurban edilmesine engel değil. Kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez” dedi.

HAYVANLARIN YAŞLARI KAÇ OLMALI

Kurbanlık edilecek hayvanların yaşlarının önemli olduğuna değinen Ayar, “Kurbanlık hayvanların yaş sınırı, Hz. Peygamberin sünneti ile tespit edilmiştir. Buna göre, devede 5, sığır ve mandada 2, koyun ve keçide ise 1 yaşını doldurma şartı aranır. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Koyunlardaki bu istisna bizzat Hz. Peygamber tarafından yapılmıştır. Bunun yanında deve, sığır ve keçinin, koyuna kıyaslanarak besili olması halinde söz konusu yaşları doldurmadan kurban olabileceği söylenemez. Dişi hayvanlar gebelik yönünden serbest veteriner hekimler tarafından muayene edilip, gebelik durumuna bakılarak karar verilmelidir. Kurbanda gebe hayvanları tercih etmeyelim. Ülke hayvancılığının gelişip büyümesi için dişi hayvanlara ülkemizin ihtiyacı var. Halkımıza şimdiden güzel bir bayram geçirmelerini dilerim” dedi. Gülcan Elmalı