Kur dengesizliği fiyatları alaşağı etti

Dolar kurunun piyasadaki dalgalanması inşaat malzemeleri satışlarını da sekteye uğrattı. Karasu Anadolu Yapı Malzemeleri İşletmecisi Davut Kalkan, dolar kurunun dengesizliğinin malzeme fiyatlarını da alaşağı ettiğini belirtti. Kalkan ayrıca, akaryakıt zamlarından dolayı nakliye konusunda da zorlandıklarını belirtti.

 

PİYASADAKİ DENGESİZLİK

Dolar kurunun piyasadaki artış dalgalanması inşaat malzemesi satışlarını da sekteye uğrattı. Karasu Anadolu Yapı Malzemeleri İşletmecisi Davut Kalkan, inşaat malzemelerindeki artış hakkında bilgi verdi. Kalkan, “Dolar kurunun piyasadaki dengesizliği inşaat malzemeleri sektörünü alaşağı etti. İnşaat malzemelerindeki fiyat artışı dolardan daha hızlı bir yükseliş yaşadı. Fakat dolar düştüğünde fiyatlarda çok küçük bir düşüş yaşandı. Yani doların çıkmasından etkilenen malzeme fiyatları doların düşüşünden aynı oranda etkilenmedi” ifadelerini kullandı.

 

KORKUNÇ FARK

Kalkan, “Demir fiyatları da doların yükselmesiyle çok büyük bir yükselişe geçti. Fakat diğer ürünlerde olduğu gibi dolar düşünce de demir fiyatlarında azalma olmadı. Hatta tam tersi fiyatlar yukarıya tırmanmaya devam ediyor. Genel olarak inşaat malzemelerinde yüzde 50 ile yüzde 200 arasında bir zam oldu. Fiyat düşüşler ise yüzde 20’de kaldı” dedi. “Fiyatların artışı tabii ki bizleri etkiledi” diyen Kalkan, “İnsanlar çok önemli olmayan malzemelerin alışlarını durdurdu. Çünkü fiyatlarda çok korkunç farklar var. Hiçbir şey değerinde değil. Ticaretle ilgilenen biz esnaflar olumsuz bir şekilde etkilendik. Malzeme kullanarak inşaatta veya evinde bir şeyler yapmak isteyenlerde alım gücü olmadığı için şu anda beklemedeler” dedi.

 

NAKLİYE FİYATI

İnşaat malzemeleri fiyatları konusunda vatandaşla karşı karşıya kaldıklarını da belirten Karasu Anadolu Yapı Malzemeleri İşletmecisi Davut Kalkan, “Kişiler ilk muhatap bizi gördükleri için tepkisini de bize veriyor. Bizlerde fiyat durumunun farkındayız ama esneye bileceğimiz bir durum da söz konusu değil. Çünkü hem doların artışı nedeniyle hem de gelen zamlarla birlikte akaryakıt fiyatları aldı başını gidiyor. Bizlerde bu malzemeleri kendimiz üretmiyoruz. Nakliye yoluyla işletmemize getiriyoruz. Bunu da ister istemez fiyatlara yansıtıyoruz. Bizi en çok yoran kısım da zaten nakliye tutarlarının yüksek olması. Devletimizin bu duruma da bir an önce müdahale etmesini bekliyoruz” şeklinde açıklamada bulundu. Bahar Kaya