Siyaset

Köylerimiz hakkını alacak

Köylerimiz hakkını alacak

Bağımsız Türkiye Partisi Karasu Belediye Başkan Adayı Sinan Özdemir, Büyükşehir Yasası ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki vatandaşların mağduriyetlerini gidereceklerini söyledi. Kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlara yönelik projeleri olduğunu söyleyen Özdemir, “Adını mahalleyapınca köylerin yapısı da geliri de durumu da değişmiyor. Sadece bu yerleşim yerleri daha az hizmet alıyor ve daha fazla vergi ödüyor. Bu düzen sürdürülebilir değil” dedi. Özdemir Münir Ali Kara’nın sorularını yanıtladı.

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Sinan Özdemir. 12 Kasım 1981 yılında Sakarya’nın Karasu ilçesi Adatepe Mahallesi’nde dünyaya geldim. İlköğretim ve ortaöğretim eğitim hayatımı Karasu’da tamamladım. 1996 yılında Adapazarı Samsung servisinde elektronik  üzerine eğitim aldım. 2008 yılında Avusturya Viyana’ya gidip 1 yıl Satürn Elektronik mağazasında görev aldım. 2009 yılında Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra yuva kurdum ve Mevlam bize 3 çocuk nasip etti. 2010’dan bugüne faaliyette olan Onur Elektronik Mağazasının işletmecisi ve ustasıyım. İş hayatimin faaliyetleri devam ederken 4 yıllık Mesem’den çıraklık, kalfalık, usta öğreticilik belgelerini tamamladım. Sonrasında iş yerinde devletin stajyerlerine eğitim vermeye başladım. Şimdi de Allah izin ederse Karasu Belediye Başkanı olmak için Bağımsız Türkiye Partisi’nden aday olduk.

Siyasete girme fikri nasıl ortaya çıktı? Hep var mıydı yoksa yeni aklınıza gelen bir düşünce miydi?

Siyasetle ilgilenmeyen dürüst insanları dürüst insanlarla ilgilenmeyen siyasiler idare eder. Herkesin siyasetle ilgilenmesi gerekir zira siyaset herkesle ilgilenir. Bizim de Karasu’ya dair söyleyecek sözümüz var. Karasu’da yaşıyoruz ve sorunları görüyoruz. Yukarıda saydığım özgeçmiş içinde siyaset hep aklımızın bir kenarında duruyordu. Bugün de Allah imkan sağladı ve Bağımsız Türkiye Partisi İl Başkanımız Mehmet Sağlam ile yollarımız kesişti. Sadece yolumuz değil gönlümüzün ve bakış açımızın da aynı olduğunu gördük. Aynı zamanda köylümüz de olan il başkanımız ile aynı dili konuştuğumuzu ve aynı amaca aynı hayale sahip olduğumuzu keşfettik. Bunun ardından da böyle bir yola çıkmaya karar verdik.

Neden Bağımsız Türkiye Partisi?

Bağımsız Türkiye Partisi, Türkiye için hayalleri, her alanda uzman ekipler tarafından hazırlanmış politikaları olan bir gelenek partisi. Özellikle ekonomi, sağlık ve eğitim projeleri Türkiye’nin kaderini değiştirebilecek yapıda. Tek amacı Türkiye’nin gelişmesi ve önümüzdeki yüzyıla damga vurması olan bir siyasi yapı. Biz bu siyasi partinin içinde yer alırken çıkarsız, beklentisiz, temiz siyasetin ne olduğunu gördük. Bu partinin tek sorunu insanlara aktarılamaması. İnsanların kendi konumlandıkları partinin dışına bakmayışları. Bunun dışında ister sağcı olsun ister solcu olsun, ister milliyetçi ister muhafazakar olsun kimsenin Bağımsız Türkiye Partisi’ne karşı duracağına ihtimal vermiyorum.

Bağımsız Türkiye Partisi ve Sinan Özdemir, Karasu’da ne hedefliyor?

Öncelikle Bağımsız Türkiye Partisi’nin halka anlatılması gerekiyor. Biz buradan başlayacağız. Partimizin aslında gerçek niyetinin ülkemizi ayağa kaldırmak, potansiyel değerlerimizi işleyerek ülkemizin kendi öz evlatları ve öz kaynakları ile neler yapabileceğini göstermek olduğunu topluma iletmek. Bunun ardından şahsi olarak bir beklentimiz yok. Biz bu seçimde bütün enerjimizi seçimi kazanmak için harcamayacağız. Biz Karasu’da insanların iki adaydan birine mecbur bırakılmasını istemiyoruz. Gençliğimiz ve dinamizmimize güvenerek, kaybetmeyi peşinen kabul ederek, doğru bildiğimiz şeyleri seçmenlerimize doğrudan aktararak sahada yer almayı amaçlıyoruz. Bir oy da alsak, bin oy da alsak 50 bin oy da alsak kendimizi kazanmış kabul edeceğiz. Ülkemizin, ilçemizin geleceğine bir oy da olsa katkı sağlarsak ne mutlu bize.

Seçimi kazanırsanız size de mi sürpriz olacak yoksa Karasu için hazırladığınız projeleriniz var mı?

Size açık yüreklilikle söylüyorum ki biz seçimi kazanacağız. Bu seçimde değilse bir sonraki seçimde. Ama biz bu seçimde kazanırsak ne yaparız diye kafa yoruyoruz. Dolayısıyla elbette projelerimizde var. Seçmenlerimiz bu seçimde bizi tercih ederse bu bize değil başkalarına sürpriz olur. Bizim en önemli projemiz köylerimiz ya da onların tabiri ile kırsal mahallelerimiz ile ilgili olacak.  Öncelikle 2014 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile köylerimizin ve köylülerimizin hakları gasp edildi. Biz bu gaspın önüne geçmek ve köylülerimizin haklarını iade etmek için gayret edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın onayı ile 16 Ekim 2020 de yürürlüğe giren 7254 sayılı kırsal mahalle yasasını, belediye başkanı seçildiğim taktirde Karasu’nun köylerinde hayata geçirerek, halkımızın hakkını iade edeceğiz. Partimizin de vaatleri arasında yer alan kırsal kesim kanununun yürürlüğe girmesi için gayret edeceğiz. Adını “mahalle” yapınca köylerin yapısı da geliri de durumu da değişmiyor. Sadece bu yerleşim yerleri daha az hizmet alıyor ve daha fazla vergi ödüyor. Bu düzen sürdürülebilir değil. Yasa çıkarılırken kimse köyde veya beldede yaşayanların görüşünü almadı. Ama malları ellerinden alındı. Mahalleye dönüştürülen Köy ve Beldelerin ortak mallarına el konuldu. Meraları, işletmeleri, gayrimenkulleri yani köy veya beldenin ortak varlıkları tümüyle bağlandıkları belediyelere devredildi. Köylerin Mahalleye dönüştürülmesi tarıma, kırsal yapıya çok büyük zarar verdi. Bazı meralar satıldı, bazıları imara açıldı. Velhasıl adının mahalle olması Köylerimize hiçbir fayda sağlamadı. Yine kırsal mahallelerimizden alınan bina, arazi ve meskenlerden emlak vergisi alınmayacak. Buralarda bulunan ticari bina ve arazilerden emlak vergisi yarı yarıya indirimli alınacak. Kendi arsalarımızın üzerine yapmış olduğumuz ticari olmayan ev, ahır ve benzeri inşaatlarımızdan tek kuruş harç alınmayacak. İçme ve kullanma suları işyerleri için yüzde 50 konutlar için yüzde 75 indirimli olacak. Kırsal mahalle ve köylerimiz ilçe ve Büyükşehir belediyelerine oy vermeye devam edecek. İlçe ve Büyükşehir belediyelerinin hizmetlerinden yararlanmaya da devam edecekler.

Belediye Meclis Üye Listelerini bu hafta teslim etmiş olmalısınız. Bu alandaki çalışmalarınız ne durumda?

Biz bu yola çıktığımızda bizim yanımızda yer alacağını söyleyen, maddi manevi desteğini bizden esirgemeyen çok arkadaşımız oldu. Bu durum da bizim çalışma azmimizi artırdı. Belediye Meclis Listemizi tamamladık. Belki de Karasu’da listesini en erken tamamlayan siyasi parti biziz. Bunların arasındaki isimleri gördüğünüzde aslında listemizi yaparken ne denli özenli davrandığımızı da göreceksiniz.

Bağımsız Türkiye Partisi sandık görevlisi vermiyor. Bu durum sizin için bir sorun teşkil eder mi?

Bizim sandık görevlimiz olmasa da gönüllü olarak görev yapacak müşahitlerimiz olacak. Bu partililerimiz olası bir hak kaybının önüne geçecektir. Ancak yerel seçimlerde genel olarak sandık başında herkes birbirine saygılıdır ve şeffaf bir anlayış sergiler. Biz sandık başında sorun yaşayacağımızı ya da hak kaybına uğrayacağımızı düşünmüyoruz.

Saha çalışmalarınız ne şekilde olacak? Seçmene nasıl ulaşmayı planlıyorsunuz? Büyük mitingleriniz, seçim arabalarınız, erzak dağıtımlarını olacak mı?

Biz seçimi kazanırsak buradan bir gelir elde etmeyi planlamıyoruz. Seçimler yatırım unsuru değildir. Ben ticaretin içinden gelen bir adamım. İnsan bir yere yatırım yaparsa oradan karlı çıkmayı hedefler. Eğer bu denli büyük organizasyonlara giriyor, bu denli büyük harcamalar yapıyorsanız bu paranın bir yerden çıkarılması gerekir. Dava adamı ve zengin olanları tenzih ediyorum ancak bu kadar büyük harcama yapılmasını da kendi adıma doğru bulmuyorum. Biz seçim çalışmalarımızda kendi bütçemizi, kendi gücümüzü, samimiyetimizi ve tevazumuzu kullanacağız. Çok daha ekonomik olan sosyal medya ve yaygın medyayı kullanacağız. Elbette yüz yüze iletişime ağırlık vereceğiz. Biz insanlara seçimden seçime yardım edilmesine karşı olduğumuz için yardım kolileri dağıtmayacağız. Büyük mitingler yapmayı, insanları rahatsız eden seçim araçları kullanmayı da düşünmüyoruz.

Karasu’da seçmen profilini nasıl değerlendiriyorsunuz? Seçmen sizce Bağımsız Türkiye Partisi’ne nasıl bakacak?

Karasu seçmeni kadar bilinçli seçmen Türkiye’de az bulunur. Bunu sosyal medya paylaşımlardan çok net anlıyoruz. Öyle bilinçli eleştiriler, öyle seviyeli tartışmalar yapılıyor ki pek çok siyasetçi bunu yapabilecek durumda bile değil. Karasu’da seçimi kazanamazsanız aslında kendinizi iyi ifade edemediğiniz için kaybedersiniz. Yoksa seçmeni dinleyen, doğru iletişim kanalından doğru dil kullanarak doğru mesajları seçmene ileten kişi seçimde ciddi oy alabilir.

Son olarak Sakarya Kuzey okurlarına ne söylemek istersiniz?

Biz Bağımsız Türkiye Partisi olarak, ülkemizin, ilimizin ve ilçemizin geleceğini şekillendirmeye talibiz. Seçimleri kazanmaktan önemlisi gönülleri kazanmaktır. Biz hem gönülleri hem seçimleri kazanacağız. Allah izin verir, seçmenimiz de teveccühte bulunursa Karasu’nun geleceğini hep birlikte şekillendirmek istiyoruz. Tüm okurlarınızı Yüce Allah’a emanet ediyorum.