Siyaset

Karasu’nun geleceğini birlikte şekillendireceğiz

Karasu’nun geleceğini birlikte şekillendireceğiz

İyi Parti’den Karasu Belediye Başkan Adaylığını açıklayan Hasan Sarıoğlu, Karasu’nun geleceğini şekillendirmek adına yola çıktıklarını söyledi. Son ana kadar ittifak çağrılarını sürdürdüklerini, sürecin sonunda da yollarına kendi başlarına devam etme kararı aldıklarını söyleyen Sarıoğlu, seçimi kazanacaklarından emin olduklarını da dile getirdi. Sarıoğlu Münir Ali Kara’nın sorularını yanıtladı.

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1977 yılında Karasu’da dünyaya geldim. İlk, orta ve lise öğrenimimi Karasu’da tamamladım. Ardından iş hayatına atıldım. 20 yıla yakın bir süreden bu yana ticaretle uğraşıyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Karasu Belediye Başkan adaylığınız bir zorunluluktan mı ortaya çıktı yoksa daha önceden aklınız da olan bir düşünce miydi?

Biz siyasete girdiğimizde hem kafamızda böyle bir şey vardı hem de çevremizden bu yönde teşvik ve destek görüyorduk. Özellikle ikinci kongremizi gerçekleştirdiğimizde belediye seçimlerinde yanımızda yer alacak isimleri tespit ettik. Bunun avantajını da aday belirleme sürecinde gördük. Bundan sonra sahada da bunun karşılığını göreceğimizi biliyoruz. Ayrıca belediye başkan adaylığı dünden bu güne ortaya çıkacak, zorunluluk halinde olacak bir şey değildir. Kamuoyunda bu şekilde değerlendirmede bulunanları maksatlı ve artniyetli buluyorum.

İyi Parti’nin Karasu’da adayını geç açıklaması bu söylentilere neden olabilir. Adayınızı neden geç çıkardınız?

Biz her zaman ortak akıldan yana olduk. “Ben” değil “Biz” olalım istedik. Bunun için son ana kadar ittifak arayışlarımızı sürdürdük. Bunu yaparken de partimizin çalışmalarını, teşkilat faaliyetlerimizi aksatmadık. Hatta şu kadar söyleyeyim, bizim adaylığımızın açıklanacağı günden üç gün öncesinde yiye ittifak içinde yer alması muhtemel partilerin temsilcilerini ziyaret ettim ve kendilerini davet ettim. Tüm bu süreç sonunda İyi Parti çatısı altında seçime gitmeyi kabul etmedikleri için kendi başımıza seçime gitme kararı aldık. Adaylığımızı geç açıklamamız, bizimle ittifak yapması muhtemel partilere saygısızlık etmemekti.

Peki bu size bir zaman kaybı yaşatacak mı? Bunun eksikliğini sahada göreceğinizi düşünüyor musunuz?

Bunu asla düşünmüyorum. İktidar partisi dahi adayını geçtiğimiz hafta açıkladı. Biz siyasete dün girmedik. Beş yıldan bu yana sahada olan bir ismin sahada kendini tanıtma, tanınma ya da kendini anlatma gibi bir derdi olmaz. Bunun yanı sıra İyi Parti de dün kurulmuş bir parti değil. Bir geleneğin devamı olan siyasi parti. Dolayısıyla hem Hasan Sarıoğlu hem de İyi Parti sahada kendini tanıtmak ya da ideolojisini anlatmak durumunda değil. Biraz önce de belirttiğimiz gibi, bir ittifak arayışı içinde olurken parti faaliyetlerimizden geri durmadık. Tüm teşkilat çalışmalarımızı sürdürdük.

Biz de kendinizi tanıtmakla ilgili sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyoruz. O zaman seçim sahasında ne konuşacaksınız, nasıl bir dil kullanacaksınız? Eleştirel mi olacaksınız yoksa projelerinizi mi anlatacaksınız?

Biz seçim sahasında öncelikle kendi projelerimizi anlatacağız. Hasan Sarıoğlu ve İyi Parti, önümüzdeki beş yıl nasıl bir Karasu hayal ediyor, nasıl bir Karasu planlıyor onu aktaracağız. Elbette bunu yaparken yapılmayanları da kullanılmayan imkanları da söylemiş olacağız. Eğer mevcut başkanı beğeniyorsanız aday olmazsınız. Bizim aday olarak çıkışımız başlı başına bir eleştiridir. Sahada da söylenmesi gereken her şeyi, söylenmesi gereken üslupla dile getirmekten çekinmeyeceğiz. İyi Parti’nin de Hasan Sarıoğlu’nun da söylemekten çekineceği bir şey olmaz. Biz Allah’tan başkasından çekinmeden, kendi bildiğimizi Karasu çıkarları için dile getirmekten geri durmadık, bundan sonra da durmayacağız.

Hasan Sarıoğlu, nasıl bir Karasu hayal ediyor? Sahada anlatacaklarınız hakkında kısa bir ipucu rica etmiş olalım.

Hazırladığımız projelerimizi kamuoyu ile paylaştığımızda sizinle paylaşalım. Ancak ipucu vermek gerekirse, bildiğini yapan değil, ortak akla önem veren bir yönetim anlayışı sadece Hasan Sarıoğlu’nun değil tüm Karasuluların beklentisi. Karasu Belediyesi halkla, Karasu esnafı ile toplumun her kesimi ile barışacak. Biz bunu sağlayacağız. Bunun yanı sıra elbette, Karasu’nun modern bir yapıya kavuşması adına da fiziki güzellik sağlayacak projelerimiz olacak. Yol sorununun aşılmasını 2024 yılında söylemeye utanır hale geldik ancak Karasu’da bir bizim dönemimizde yolla ilgili bir sorun kalmayacak.

Bunları muhalefet belediyesinin yapması mümkün mü?

Yerel yönetimlerde iktidar muhalefet ayrımı yapılması yasal değildir. Kaldı ki Karasu Belediyesi’nin gelirleri ve bütçesi kendi kendine yetecek düzeydedir. Biz her şeyi kanuna göre yapacağımıza göre bize ve Karasu halkına hizmet vermek yasal bir zorunluluk olacak. Muhalefet belediyesi olmanın bir başka güzelliği daha var. Muhalefet belediyeleri daha fazla denetlenir. Evrakları eksik olmaz, işlerinde gayrikanuni bir şey olamaz. Bunun için muhalefet belediyesiyken hayallerimizi daha şeffaf daha sağlıklı gerçekleştiririz.

Nasıl bir belediye meclis listesi hazırlıyorsunuz?

Biz Karasu’nun geleceğini planlayacak, nitelikli ve alanında uzman isimlerden oluşan bir belediye meclis listesi hazırlıyoruz. Önümüzdeki dönem ve gelecekte yaşanması muhtemel sorunların çözümü noktasında birikim ve donanıma sahip belediye meclis üyelerimiz olacak. Örneğin Karasu’nun hızla geliştiği ve inşaat sektörünün bu kadar etkin olduğu bir ortamda belediye meclis listemizde inşaat mühendisi olmazsa olmaz. Bu konunda alanında yetkin iki kardeşimiz bizimle hareket edecek. Yine aynı sektöre hitap eden iki mimar kardeşimiz de listemizde yer alacak. Geçim kaynağı fındık olan bir ilçede bu alanda uzman bir ziraat mühendisi kardeşimiz bizimle olacak. Tüm vatandaşların bir şekilde sokak hayvanları konusunda şikayette bulunduğu ve hayvancılığın bu kadar yaygın olduğu bir ilçede veteriner hekim belediye meclis üyesi çok ciddi işler yapacaktır. Yine ilçemizin turizm noktasını görmezden gelemeyiz. Yaklaşık son 15 yıldan bu yana ihmal edilen turizm alanında hizmet edecek bir belediye meclis üyemiz olacaktır. Tüm bunları düşünen bir ekip de Karasu’nun geleceğini kusursuz planlayacak ve Karasu’ya en iyi şekilde hitap edecektir.

İyi Parti teşkilatlanma konusunda sizden sonra sıkıntı yaşar mı? Seçime sayılı günler kala partide bir sıkıntı yaşanır mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bizim adaylığımız dün ortaya çıkmadı. Sahaya çıktığımızda ne demek istediğimizi daha iyi anlatmış olacağız. İyi Parti köklü bir geleneğin devamı. Yarın seçim olsa sandık başkanlarımız da dahil olmak üzere her şeyimiz hazır. İlçe teşkilatımızın bizden sonra sıkıntı çekmesi söz konusu dahi olmaz. Bahsettiğim gibi biz son kongremizi yerel seçimlerde görev alınacak şekilde hazırlamıştık. Dolayısıyla bizden sonrasının da hesaplarını o günden yapmıştık. Şimdi o dönemdeki attığımız doğru adımların karşılığını göreceğimiz günlerdeyiz.

Seçmenle nasıl iletişim kuracaksınız?

Belediye Başkan Adayı olan arkadaşlarımız arasında belki de bu konuda en az sıkıntı yaşayacak isim benim. Yaptığımız iş gereği Karasu’nun her mahallesinden ve her gelir durumundan seçmenle iletişim halindeyiz. Karasu’da hemen herkesin fındığı var. Kiminin yüksek miktarda kiminin birkaç çuval. Bu açıdan bile bakılsa kaç seçmenle muhatap olduğumuz ortaya çıkacaktır. Bir de bizim yaptığımız gibi yüksek bütçeli bir işi yapıp bunca sene tertemiz bir şekilde ayakta kalmak çok kolay değil. Biz ticari anlamda tek leke almadan, alnımız ak bir şekilde seçmenin karşısına çıkacağız. Bunun özgüveni bile sahaya farklı yansıyacaktır. Seçmene ulaşma noktasında elbette yüz yüze iletişimi tercih edeceğiz. Seçmenin yüzüne bakamayacağımız hiçbir şey yapmadık. Sahada bize tepki gösterecek, bir ayıbımızı yüzümüze vuracak kimse yok, Allah’ın izni ile. Seçmenlerimize güler yüzle, samimiyetle ve tevazu ile hizmet etmeye talibiz. Karasu’nun özlediği başkan profilini biz temsil edeceğiz. Seçim sahasında vatandaşımıza yüz yüze ulaşmanın yanında elbette sosyal medyadan ve yaygın medyadan destek alacağız. Seçim bürolarımız, kadın ve gençlik kollarımız sürekli aktif olacak. Seçim Koordinasyon Merkezimiz tarafından öngörülecek yerlerde büyük mitinglerimiz de planlanacak. Kısacası seçmenlerimize ulaşmak için ahlaki olan her yolu kullanacağız. Sahaya her baktığımızda İyi Parti’yi göreceksiniz. İyi Parti’nin ulaşmadığı seçmen, dokunmadığı gönül kalmayacak.

Son olarak Sakarya Kuzey okurlarına ne söylemek istersiniz?

Şeffaf, liyakatli, güler yüzlü, tevazu sahibi bir hizmet anlayışı ile Karasu’yu yönetmeye talibiz. Sahada günden güne etkimizin ve etkinliğimizin hissedildiği bir seçim süreci yaşanacak. İyi Parti’nin seçimi almak ve seçim sonrasında Karasu’yu layık olduğu şekilde yönetmek hayali var. Bunu da Allah’ın izni ile başaracağız.