Koruma altına alınmalı

 

Karasu Hürriyet Mahallesi’nde bulunan bin yıllık ahşap Kelpaşa Cami onarılmayı bekliyor. Mimari belli olmayan ve köy mezarlığı içinde bulunan camii ve bilinen 1.700 yıllarına ait mezar taşları yok olmaya yüz tutmuş durumda.

 

KAYMAKAMLIK İNCELEME YAPTI

Karasu Hürriyet Mahallesi’nde bulunan bin yıllık ahşap camii ilgi görüyor. Mimari belli olmayan ve köy mezarlığı içinde bulunan camiinde metal değil tahta çiviler kullanılmış bu sebepten dolayı mahalle sakinleri caminin orijinalliği bozulmaması amacı ile Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından caminin koruma altına alınmasını talebinde bulundu. Hürriyet Mahalle Muhtarının girişimleri sonrası Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı’nın talimatı ile Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü ve Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, bölgede incelemelerde bulundu ve gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

GELECEK NESİLLERE AKTARILMALI

Evliya Celebi’nin Seyahatnamesi’nde camiden bahsedildiğini belirten Mahalle Muhtarı Cumhur Özkan, “Eskiden çevredeki bütün köy sakinleri toplanıp bu camide namaz kılıyorlarmış. Caminin ismi Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde geçen ve köyün kurucusu olan Kelpaşa’nın adıyla anılmaktadır. Ahşap nadide bir eser. Camide metal değil tahta çiviler kullanılmış. Camimiz eski İmamı Recep Gemici ise köyün çok eski bir yerleşim yeri olduğunu söylüyor. Cami, çatısından su almaya ve çürümeye başladı. Sakarya Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından camimizin restore edilmesini istiyoruz. Bu eser korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalı. Başlatmış oldukları çalışmalardan dolayı Karasu Belediye Başkanına ve Karasu Kaymakamına teşekkür ederiz” dedi. Gülcan Elmalı