Koronavirüse balık kalkanı

 

Tüm dünyada ışık hızıyla yayılan milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine yol açan koronavirüse karşı bağışıklık sistemini koruyan gıdaların tüketilmesi hayati öneme sahip konumda. Koronavirüse karşı insan vücudunda bağışıklık arttıran balık ürünleri, virüse adeta savaş açmış durumda.

 

SİZE İLAÇ GİBİ GELECEK 

Milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine yol açan ve tüm dünyada ışık hızıyla yayılan koronavirüse karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin gerektiğini belirten uzmanlar balık ürünlerini tavsiye ediyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda balık yemenin tam zamanı olduğunu belirten Karasu Karadeniz Balıkçılık işletmecisi Abdullah Cengiz, “Bu sene bereketli başladığımız balık sezonunda amacımız herkese balık yedirmek. Uzman kişiler tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda balığın içeriğinde bulundurduğu omega 3 yağ asitlerinin kötü kolesterol denilen LDL kolesterolü düşürücü etki göstererek kalp sağlığının korunduğu ve kalp krizlerinin önüne geçildiği belirtiliyor. Aynı zamanda balık bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kandaki yağ düzeyinin dengelenmesini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

UZMANLAR ÖNERİYOR

Doğal mineral, vitamin, yağ ve protein kaynağı ola balığın beyin gücünü arttırdığını, hafızayı güçlendirdiği, kemikleri geliştirdiğini özellikle gelişim çağındaki çocuklar için birçok faydasının uzmanlar tarafından kanıtlandığını belirten Cengiz, “Tüm uzmanlar koronavirüs salgını sürecinde balık tüketimini arttırmayı tavsiye ediyor. Dar gelirli vatandaşların erişebildiği en uygun fiyatlı ve besleyici özelliği yüksek gıda ürünlerinin başında balık geliyor. Aynı zamanda balık sindirimin en kolay olan yiyeceklerin başında yer alıyor. Balıkta bağ doku olmadığından dolayı sindirimi kolaydır. Haftada en az iki üç kez balık yenmesi gerekir. Özellikle gelişmekte olan çocukların ve gençlerin yemeleri tavsiye ediliyor. Balığın püf noktalarından bir diğeri ise sağlıklı pişirme. Balığın en sağlıklı pişirme yöntemi buğulamadır” diye konuştu.

FİYATLAR DİBE VURDU

Seyyar satıcılardan kesinlikle balık alınmaması gerektiğini ve balık alınırken balığın taze olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Cengiz, “Bizler her gün Karadeniz’e açılarak günlük taze balıkları müşterilerimizle buluşturuyoruz. Bu sene bereketli bir şekilde başlayan balık sezonunun bereketli bir şekilde devam etmesi de tezgahlara yansıdı. Günlük taze balık fiyatlarında inanılmaz derecede düşüş yaşandı. 5TL’den başlayan hamsi fiyatları hava şartlarına göre en fazla 10TL’yi buluyor. Bu sene bol çıkan sarıkanat çinekop 40 TL arasında seyrederken, iri barbun 30 TL, mezgit 20 TL, istavrit 20 TL arasında tezgahlarda yerini alıyor. Havaların güzel gitmesi biz balıkçılar için çok önemli. Bizlerin denize açıldığı gün hemen fiyatlar müşterilerimize yansıyor. Karasu halkımıza taze ve uygun fiyata balık yedirmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.