Spor

Korfbol rüzgarı Karasu’da esti

 

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kargenç’in birlikte yürütmüş olduğu Erasmus Projesi kapsamında Cuma günü etkinlik düzenledi. Atatürk Anadolu Lisesi Basketbol Sahası’nda proje ortaklarının katılımıyla gerçekleşen programda korfbol sporu gerçekleştirildi.

 

ORTAKLAR KATILDI

Cuma günü Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kargenç’in birlikte yürütmüş olduğu Erasmus Projesi, Atatürk Anadolu Lisesi Basketbol Sahası’nda proje ortaklarının katılımıyla gerçekleşti. Korfbol sporunun yapıldığı etkinliğe Romanya, İtalya, Bosna Hersek ve Kargenç Kulübü üyeleri katıldı. Kargenç Kulübü Başkanı Ersel Aydın, “Erasmus Plus merkezi Brüksel’de yani Avrupa Birliği Merkezi’nden yürütülen bir projedir. Projemizin koordinatörlüğü ise Milli Eğitim Müdürlüğü’nde olup partnerlerimiz ise Romanya, İtalya, Bosna Hersek ve Kargenç Kulübüdür” dedi.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ

Projenin amacı ile ilgili de bilgi veren Aydın, “Ortaokul ve lise çağındaki çocuklarda cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek istiyoruz. Korfbolu seçmemizdeki neden de hem ülkemizde yeni oynanmaya başlanması hem de kadın ve erkeklerin aynı anda oynuyor olmasıdır. Kadın ve erkeklerin birbirine karşı rakip olmadan aynı anda oynuyor olması bu da onlara saha içinde eşit bir ortam yaratmış oluyor. Örneğin, bir maçta en çok sayıyı atan bir kadın ya da bir erkekte olabilir. Böylece halk arasında bilinen erkeğin daha iri yapılı olması veya sert olduğu imajı da burada son buluyor” ifadelerini kullandı.

KARASU’DA İLK

Bugüne kadar Milli Eğitim ile birlikte yaklaşık 19 Erasmus projesi düzenlediklerini belirten Başkan Ersel Aydın, “Erasmus spor kapsamında şu an Kargenç Kulübü olarak Türkiye’de en faal organizasyonuz” dedi. Korfbol’un Türkiye’de ilk defa Karasu’da düzenlenen bir spor projesi olduğunu da söyleyen Aydın, “Projemiz Atatürk Anadolu Lisesi’nde başladı ve bunu diğer okullarımızda da yaparak yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi. Aydın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ve Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı’ya da desteklerinden dolayı teşekkür etti.

SPOR DİSİPLİNİ

Proje Ortaklarından Bosna Hersek Grup Lideri İsmail Sehic’te projeyi değerlendirdi. Türkiye’ye defalarca geldiğini ve Karasu’ya ikinci gelişi olduğunu belirten Sehic, kadın, erkek eşitliğini vurgulayan bu projede yer almaktan keyif ve mutluluk aldığını belirtti. İtalya Grup Lideri Paolo Menescardi ise, “İlk defa Türkiye’de bulunuyorum. Proje sayesinde spor disiplini hakkında da yeni bilgiler edindik. Kadın ve erkeğin her ikisinin bir arada oynandığı harika bir sporu keşfettik. Bu bizim için mutluluk verici. Her şey için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. Organizasyon sonunda katılımcılara belge verildi.