Konut piyasası yükselişe geçti

 

Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, konut ve kira fiyatlarının yükselişe geçtiğini belirtti. Direk, konut piyasasında yaşanan artışa yönelik çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaştı. Direk, “Yaşanan zamlarla mutfaktaki yangın barınma ihtiyacına da sıçradı” dedi.

 

VATANDAŞ ÇARESİZ

Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, konut ve kira fiyatlarının gün geçtikte yükselişe geçtiğini belirtti. Başkan Direk, kiralardaki artışa rağmen kiralık konut bulunamamasının dar gelirli vatandaşları çaresiz bıraktığını dile getirdi. Bu durumun ertelenebilir bir sorun olmadığını belirten Direk, “Kira ve konut fiyatlarındaki devam eden yükseliş ile vatandaşın mutfağındaki yangın, barınma ihtiyacına da sıçradı” şeklinde konuştu. Direk, konut piyasasında yaşanan fiyat ve kira değişimlerine ilişkin çözüm önerileri geliştirdiklerini de belirtti.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Vatandaşın rahat edebilmesi için çözüm önerilerini açıklayan Başkan Direk, “İlk defa ev sahibi olacak kişilere vergi muafiyeti ve konut kredi faizinin kısmen kamu tarafından oluşturulacak bir fondan karşılanması sağlanmalıdır. Düşük gelirli kesimleri ev sahibi yapacak ve insan onuruna yakışır bir yaşam sunacak projeler için, kamu tarafından arsa üretimini kolaylaştırıcı tedbirler alınmalıdır. Ayrıca öğrencilerin ev yerine yurtlarda barınmasını teşvik etmek üzere daha yüksek konforlu, ulaşımı daha kolay, makul ücretli yurtların üretimi teşvik edilmelidir” ifadelerini kullandı.

TEDBİRLER ALINMALI

Başkan Salim Direk, “Kamuya ait atıl vaziyetteki binaların da yurt olarak kullanılması için gerekli dönüşüm sağlanmalıdır ve büyükşehirlerin nüfus yoğunluğunu azaltacak, küçük şehirlere istihdam teşvikleri sağlayacak projeler geliştirilmelidir. Bunlara ek olarak devlet, yurtdışından gelen sığınmacılar ve misafirler konusunda yol gösterici ve düzen sağlayıcı bir iskan yaklaşımını gündeme almalıdır. Bunun yanında yabancılara vatandaşlık için yapılan konut satışları disiplin altına alınmalı, vatandaşlık sadece konut sahibi ile sınırlanmalı, kota kısıtlaması, 250 bin USD alt değerinin 1 milyon USD’ye çıkarılması, konutun 3 yılsonunda satış izninin 10 yıla çıkarılması gibi tedbirler alınmalıdır” dedi.

UZMANLIK ALANLARI

Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, Marmara Bölgesi’ndeki muhtemel depremin dikkate alınarak, İstanbul ve etrafına yeni nüfus alınmasının dondurulması, bir master plan çerçevesinde tematik şehirler kurulması, istihdam alanları yaratılarak nüfusun bu şehirlere kaydırılmasının sağlanması gerektiğini de söyledi. Direk, “Her Anadolu kasabasına bir yüksek lise yerine birkaç şehre iddialı üniversite açmak, etrafına endüstrileri uzmanlık alanlarına göre dağıtmak, yetişmiş dünya ile rekabet edebilecek nesiller yetiştirmek adına şarttır” diyerek açıklamasını sonlandırdı. Tuğçe Erdem