KARASULU DOÇ. DR. YETİM DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU

 

Son günlerde Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yoğun bir görüşme trafiği yaşanıyor. Türkiye tarafında en üst düzeyde temsil ile gerçekleştirilen bu görüşmelerin ne anlam taşıdığıyla alakalı Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Körfez Çalışmaları Uzmanı Karasulu Doç. Dr. Mustafa Yetim bazı değerlendirmelerde bulundu.

 

TİCARET HACMİMİZ

CNN Türk, Ülke TV ve TRT Radyo gibi kanallara ve ulusal-uluslararası gazetelere Ortadoğu-Körfez konularında demeçler veren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve ORSAM Körfez Uzmanı Karasulu Doç. Dr. Mustafa Yetim açıklamalarda bulundu. Yetim , “Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Ağustos’ta BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun Bin Zayed Al Nahyan ile bir görüşme düzenledi” dedi. Türkiye ve BAE ilişkilerinin özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından siyasi bakımdan son derece gergin olduğunu söyleyen Karasulu Doç. Dr. Mustafa Yetim, bir süredir BAE’den Türkiye ile ilişkileri düzeltme yönünde mesajlar alındığını belirtti.

REDDEDİLECEK ÜLKE DEĞİL

Katar gerilimi, Arap Baharı’ndaki karşıt konumlanma gibi birçok başlıkta gerilen ilişkilere rağmen ikili ticaretin devam ettiğini de ekleyen Yetim, “BAE ile ticaret hacmimiz olumsuz olarak çok az etkilendi” sözlerini kullandı. Karasulu Doç. Dr. Yetim, “Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında BAE, ticaret hacmimiz en yüksek düzeyde olan ülkeydi. Mesela Katar’la müttefik olmamıza rağmen hiçbir zaman bu seviyeyi yakalayamadı. Ne BAE ne de Suudi Arabistan Türkiye’yi hiçbir zaman göz ardı etmedi. Türkiye bölgede potansiyeli reddedilebilecek bir ülke değil. Demek ki taraflar karşılıklı olarak politikaların değişmesini bekliyordu. Bu yönde bazı adımlar atıldığının sinyallerini son zamanlarda görüyoruz” şeklinde konuştu. TRT Haber’e de konuk olan Karasulu Doç. Dr. Mustafa Yetim, Türkiye’nin körfez diplomasisi hakkında da açıklamalarda bulundu. Tuğçe Erdem