Karasu

Kömür cep yakıyor

 

Yaklaşık 33 yıldır ticaretle uğraştığını belirten Topal Kardeşlerin sahibi Necmettin Topal, “Kömüre yıllık yüzde 300 zam geldi” diye belirtti. Topal, “Kömür satışlarımız düştü. Kırsal mahallede yaşayan ve fındık odunu olanlar kömür alımlarını azalttı. Vatandaş kömür almamak için doğalgazlı eve yöneldi” dedi.

 

YERLİ KÖMÜR

Kömüre yıllık yüzde 300 zam geldi” diyen Necmettin Topal, “Kömür satışları düştü. Kırsal mahallede yaşayan ve fındık odunu olanlar kömür alımlarını azalttı. Vatandaş kömür almamak için doğalgazlı eve yöneldi. Kömür almaya mecbur olanlar ise yerli kömüre geçmek zorunda kaldı. Çünkü ithal kömür daha pahalı” dedi. Yerli kömüründe fiyatının arttığını belirten Topal, soba ve odun fiyatlarının da yüzde yüz arttığını söyledi. Topal, “Vatandaş soba almak yerine tamir yolunu tercih ediyor. Soba almak zorunda olanlar ucuz olanlara yöneliyor” ifadelerini kullandı.

Gücümüz kalmadı

Pandemi döneminden dolayı geçen seneden elimizde kömür kalmadı” diye belirten Topal, “Geçen sene kömür firmaları bize çok düşük fiyata teklif vermişlerdi. Biz ödemeleri yapamayız diye kabul etmemiştik. Şimdi kömür 3 katı fiyatına çıktı. O dönem almış olsaydık ekonomik durumumuzu düzeltmiş olacaktık. Vatandaşa yardımcı olacak gücümüz kalmadı. Her sattığımızı daha yüksek alıyoruz. Bu şekilde de ayakta durma mücadelesi veriyoruz. Karı geçtik sermayeyi korumaya çalışıyoruz” diye konuştu. Kömür fiyatlarının yükselmesinin yurt dışı kaynaklı olduğunu belirten Topal, “Bu da haliyle bize yansıyor” şeklinde konuştu.

TEDBİR ALINMALI

Topal, “Yurt dışında kömür fiyatları yükselmesiydi Türkiye’de yerli kömürün fiyatı da yükselmeyecekti. Vatandaş isyan ediyor, devlet sübvanse ederek buna çözüm bulabilir ama bunun altından kalkabilir mi bilemiyorum. Pandemi döneminde kömür üretimi düştüğü için fiyatlar bu kadar arttı” dedi. Necmettin Topal, “Kömür piyasası durmuş durumda ama kömür fiyatları artmaya devam ediyor böyle giderse kış çok zor geçecek. Vatandaş tedbirini alsın yarına bırakmasınlar. Bu fiyatta kömür bulamazlar” diyerek açıklamasını sonlandırdı. Bahar Kaya