Karasu

Kompoze gübre kullanmak avantajlı

Kompoze gübre kullanmak avantajlı

Fındık bakımı konusunda şubat ayının dördüncü haftasında yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Karasu Ziraat Odası Yüksek Ziraat Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Kompoze gübreler içerisinde birkaç besin maddesi bulunduğundan uygulamada kolaylık ve ekonomi sağlar. Bu sayede üreticiler gübreleri ayrı ayrı alma taşıma yükünden bir nebze kurtulmuş olurlar” dedi

Bu hafta yapılacaklar

Fındık bakımı konusunda her hafta düzenli bilgilendirme yapan Karasu Ziraat Odası Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, şubat ayının dördüncü haftasında yapılması gerekenleri sıraladı. Kompoze gübre kullanımının avantajları hakkında bilgi veren Ersoy, “Bu hafta toprak tahlili sonucunda bitkinin ihtiyacı doğrultusunda toprakta fosfor ve potasyum noksanlığı varsa kompoze gübre kullanımı yapılabilir. Kompoze gübreler birden fazla besin maddesini bünyesinde barındıran karışım olarak adlandırılır” dedi.

Kompoze gübre türleri

“Kompoze gübreler sırasıyla Azot (N), fosfor (P) ve Potasyum (K) olarak sıralanırlar” diyen Ersoy, “Ayrıca azot, fosfor ve potasyum dışında mikro besin elementi (demir, bakır, bor, çinko, mangan gibi) katkılı kompoze gübreler de bulunmaktadır. Fındık için ilçemizde en çok kullanılan kompoze gübrelerin başında; 15-15-15 (üç on beş), 20-20, 25-5-10 gibi içeriklere sahip gübreler gelmektedir. Kompoze gübreler içerisinde birkaç besin maddesi bulunduğundan uygulamada kolaylık ve ekonomi sağlar. Bu sayede üreticiler gübreleri ayrı ayrı alma taşıma yükünden bir nebze kurtulmuş olurlar. Tek tek gübrelemeye göre daha az zaman ve emekle toprağa birden fazla bitki besin maddesi verilebilir” diye konuştu.

İhtiyaç dikkate alınmalı

Gübre kullanımında fındığın ihtiyacının dikkate alınması gerektiğini dile getiren Mühendis Ersoy, “Fındıkta kompoze gübre kullanımında önemli olan bitki ve toprağın ihtiyacına cevap verebilmesidir. Besin maddeleri toprak özelliğine göre farklı zamanlarda ve miktarlarda verilmesi gerekiyorsa kompoze gübreler tercih edilmemelidir. Aksi halde bitki kompoze gübreden fayda elde edemez. Kompoze gübreler bitki taç izdüşümüne (dal ucuna) 15-20 cm derinliğe gömülerek uygulama yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Aynı anda kullanmamalı

Kompoze gübre kullanımının önümüzdeki haftalarda da yapılabileceğini dile getiren Ersoy, “Havanın sıcaklık ve yağış durumuna göre Şubat ayı sonu ve Mart ayı ilk haftası bitkinin ihtiyacı doğrultusunda kompoze gübre kullanılabilir. Kompoze gübreler Azot besini içerdikleri için, kompoze gübre ile azotlu gübreyi aynı anda kullanmaya gerek yoktur. Yani 15-15-15 gübresi kullanacak isem beraberinde 26’lık (kalsiyum amonyum nitrat), 21’lik Amonyum sülfat(şeker gübresi) veya üre gübresi kullanmama kış sonu İlkbahar başı gerek kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Diğer yapılabilecekler

Şubat ayı fındık bakımında ayrıca yapılabilecekler hakkında da bilgi veren Serap Vildan Ersoy, “Fındıkta organik, fosforlu ve potasyumlu gübre uygulaması yapılabilir. Fındık bakteriyel yanıklık hastalığına karşı bordo bulamacı uygulaması yapılabilir. Fındık hasadından sonra başlanan kök ve dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Filiz alma ve kökten dal kesimleri yapılabilir. Sonbahar döneminde kesilen dallar bahçe içerisinden çıkarılarak bahçe temizliği yapılabilir” şeklinde konuştu.

Serap Vildan Ersoy, kompoze gübre kullanımı hakkında bilgi verdi