Karasu

Direk: Durum daha vahim

Direk: Durum daha vahim

Karasu’dan Hatay’a giden ve bölgedeki arama-kurtarma faaliyetlerine katılan Karasu Gelecek Partisi İlçe Başkanı Salim Direk, deprem bölgesinde durumun televizyonda göründüğünden de vahim olduğunu söyledi.

 

Çalışmalar uzun sürer

Bölgedeki deprem kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından şehirlerin eski haline dönmesinin çok uzun zaman alabileceğini söyleyen Karasu Gelecek Partisi İlçe Başkanı Salim Direk, “Durum televizyonlarda verildiğinden çok daha vahim. Yaşanan yıkımın büyüklüğünü anlamak için orada olmak gerekir. Neredeyse ayakta bina kalmamış. Bu binaların yeniden yapılması ve şehirlerin eski haline dönmesi planlanandan çok daha uzun sürebilir” şeklinde konuştu.

Zemin kaynaklı

Yaşanan depremde binaların genel olarak zemin kaynaklı yıkım yaşadığını gözlemlediklerini de sözlerine ekleyen Başkan Direk, “Eski binaların bulunduğu yerlerde ve ovada bulunan alanlarda yıkımın çok daha fazla olduğunu gördük. Belen diye bir ilçe mevcut. Bu ilçe kayalık olduğu için yıkım çok daha az olmuş. Ancak düzdeki alanlarda ve eski yapıların bulunduğu yerlerde çok daha fazla yıkım olmuş. Burada da zeminin dikkate alınması gerektiğini ve binaların yenilenmesi gerektiğini bir kez daha görmüş olduk” dedi.

Yardım var koordinasyon yok

Bölgedeki gerek devlet gerekse sivil yardımların üst düzeyde olduğunu gördüklerini de sözlerine ekleyen Gelecek Partisi İlçe Başkanı Salim Direk, “Bölgeye gerçekten çok ciddi bir yardım yapılıyor. Gerek sivil toplum kuruluşları gerekse devlet bölgede vatandaşın yanında yer alıyor. Ancak bu yardımların koordineli şekilde vatandaşlara ulaştırılması ve enkaz kaldırma çalışmaları esnasında koordinasyonsuzluk dikkatlerden kaçmıyor. Yardımların yerine ulaştırılması ve enkaz kaldırma çalışmalarındaki aksama bu koordinasyon eksikliğinden kaynaklandı” diye konuştu.

Yağmaya geçit verilmiyor

Bölgede yağma yapmaya yeltenenlere sivil halkın ve kolluk kuvvetlerinin müdahalede bulunduğunu ifade eden Başkan Direk, “Elbette her yerde olduğu gibi deprem bölgesinde de insanlıktan nasibini almamış olanlar bulunuyor. Bunlar binaları ve yardımları yağmalamaya yelteniyor. Ancak duyarlı vatandaşlar ve kolluk kuvvetlerimiz yağma yapmaya yeltenenlere müsaade etmiyor” ifadelerini kullandı.

Salim Direk bölgede 12 gün kaldı
Direk, bölgede yardımların yeterli olduğunu ancak koordinasyon eksikliği yaşandığını söyledi
Direk, bölgede neredeyse ayakta bina kalmadığını söyledi