EğitimKocaali

Kocaalili mucitler gururlandırdı

 

TEKNOFEST Karadeniz 2022’de Sakarya’yı temsil eden projeler İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen TEKNOFEST 2022’de Sakarya Rüzgarı Proje Sergisi’nde görücüye çıktı. TEKNOFEST’te finale kalan Kocaalili Mucitler projeleri ile göz doldurdu, Teşekkür Belgesi ile ödüllendirildi.

 

GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olarak ön plana çıkan TEKNOFEST 2022 Karadeniz’de Sakarya’yı temsilen sergilenen 47 proje Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen TEKNOFEST 2022’de Sakarya Rüzgarı Proje Sergisi’nde Sakaryalı teknoloji tutkunlarının beğenisine sunuldu. Geçtiğimiz hafta içi Serdivan Cadde 54 AVM’de gerçekleşen sergiye 47 proje, 47 danışman öğretmen, 25 idareci ve 137 öğrenciden oluşan finalist proje ekipleri katıldı. TEKNOFEST 2022 Karadeniz’de finale kalan Kocaali Mucitleri de sergiye davetli olarak katılan proje ekipleri arasında yer aldı.

 

FİNALE KALDI

Kocaali Abidin Serhoş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Alanı öğrencilerinden Yusuf Yetgin, Ayberk Demiral ve Samican Çakır tarafından oluşan Kocaali Mucitleri takımı danışman öğretmenleri Levent Gülser ile birlikte sergiye katıldı. TEKNOFEST’e Kocaali’den katılan ilk okul ve ilk proje olarak yer alan ve ilk olmasına karşın İnsanlık Yararına Teknoloji Afet Yönetimi kategorisinde finale kalan Güvenli Gaz Kullanımı projesi katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Sergiyi Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, İl Milli Eğitimi Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ve birçok protokol üyesinin yanı sıra eğitimciler ve vatandaşlardan oluşan binlerce kişi ziyaret etti.

 

GÜVENLİ KULLANIM

Kocaali Mucitleri sergiyi ziyaret eden protokol üyeleri ve ziyaretçilere proje ile ilgili sunum yaptı. Grup adına konuşan Yusuf Yetgin kurdukları sistemin gaz kaçağı durumlarında devreye giren dedektörle ışıklı ve sesli uyarı yaptığına değinerek projenin önemine dikkat çekti. Yetgin “Aynı zamanda rölemiz sayesinde hem kontaktör hem de valfe sinyal geliyor. Valfe gelen sinyalle doğal gaz, kontaktöre gelen sinyalle de elektrik akımı kesiliyor. Böylece elektrik kontağı kaynaklı patlama ve yangınların önüne geçiyoruz. Aynı zamanda fanımız çalışıyor, ortamdaki zehirli gazı dışarı atıyoruz” şeklinde konuştu. Kocaalili Mucitlerin doğalgaz kullanımını daha güvenli hale getiren projesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Teşekkür Belgesi ile ödüllendirildi.

 

GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ

Konu ile ilgili görüşünü aldığımız Abidin Serhoş MTAL Müdürü Ali Altay hedeflerinin yeni ve etkili projeler üretmek olduğunu söyledi. Altay “Okulumuzun bundan sonraki hedefi yeni projelerle daha başarılı çalışmalar yaparak ilçemizin yüzünü güldürmeye devam etmektir. İlk kez katıldığımız TEKNOFEST gibi büyük bir organizasyonda finale kalarak elde ettiğimiz başarı bunun bir göstergesidir ve bizler okul olarak bu başarıyı yakalayacağımıza inanıyoruz. Asıl amacımız Kocaali Mucitlerimizle yeniliklere imza atmak ve başarı basamağını yavaş yavaş tırmanmaktır. Biz gençlerimizin fikir ve inançlarına güvenerek yol aldık ve alacağız. Gençlerimizin inancı bizleri zaferlere taşıyacak. Buna inanıyoruz” şeklinde konuştu.