Köşe Yazıları

Kıştan önce

 

Bazı yıllar meyvelerde olduğu gibi denizde de durum aynı oluyor. Mahsulü az oluyor veya çok oluyor ya da hiç olmaya yakın bir durum oluyor. İyi günler iyi haftalar…

Mesela bu yıl palamut bereketi ve hareketi yaşanıyor. Vatandaş derin dondurucuya balık stokunu yapıyor. Kurban Bayramı’ndan yeni çıktık sayılır haliyle etin üstüne birde balık bolluğu ve bereketi, bu kışı protein değerleri bakımından zengin geçeceğini düşünüyor bana. Meyvelerde de durum aynı aslında. Hava şartlarına ve olumsuzluklarına göre mahsul çıkmaya biliyor. Bu durum doğanın bir şeklide döngüsü dahilinde işleyen ayrıntılar. Her şey bu ayrıntıda gizli ve bizler bu ayrıntıya hiç dikkat etmiyoruz. Hep sonuç odaklı hayat sürüyoruz. Var mı yok mu veya oldu mu olmadı mı? Hal böyle olunca biraz meselenin merkezinden uzaklaşmış oluyoruz. Tarih boyunca bu bahsettiğim husus böyle olmuştur Allah bizlere düşünmemiz için akıl fikir verdi. İnsanı ayrı kılan en önemli özellik bu, diğer canlılara göre. Hz. Yusuf döneminde yaşanan yedi yıl bolluk ve yedi yıl kıtlık… Şimdi ekonomide buna benzer durumlar yaşanıyor aslında. Tüm dünyada ve bizde olduğu gibi. Mühim olan bunu atlatmak. Hz. Yusuf bolluk zamanında buğdayı ilk defa depolama, saklama, muhafaza etme taktiği geliştirilmiştir. Tabi bu bir öngörüdür ilerde kıtlık olacak öngörüsü böylelikle bolluk zamanında biriktirilen mahsul kıtlık zamanında kullanılmıştır. Şimdi de aynı değil mi? Tüm dünyada farklı hususlar sanayi konusu da dahil olmak üzere tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Sebepleri farklı olabilir insan olarak öngörü doğrultusunda hareket etmeliyiz. Bu tabir en küçük aile bireyinden en büyüğüne kadar böyledir. Her insan gibi bizde isteriz kıtlık, kuraklık olmasın ama doğanın kanunu var, bizimde aklımız.

KARASUSPOR

Geçtiğimiz hafta yeni yönetim oluşturuldu. Takım hazır, yönetim hazır. Geniş kapsamlı bir yönetim oluşturulduğunu gördüm gerçekten iyi olmuş hoş olmuş. Öncelik olarak Yüksel abime, tüm yönetim heyetine, teknik ekibe ve top koşturacak kardeşlerime başarılar dilerim. Güzel bir sezon olması dileği ile. Her zorluk mutlaka atlatılır. Birlik, beraberlik ve samimiyet olunca tabi ki… Kendinize iyi bakın, hoşça kalın.