Karasu

Kimse fiyat artışı beklemesin

 

Büyük Birlik Partisi Karasu İlçe Başkanı Hasan Eminoğlu, 26.50 TL olarak açıklanan fındık fiyatını değerlendirdi. Eminoğlu, “Çiftçiler kesinlikle fındığı emanete vermemeli. Fındık emanete verildiği müddetçe kimse fiyat artışı beklemesin” dedi.

 

SİYASETE GEREK YOK

26.50 TL olarak açıklanan fındık fiyatını değerlendiren Büyük Birlik Partisi Karasu İlçe Başkanı Hasan Eminoğlu, “Fındık taban fiyatı 26.50 TL olarak açıklandı. Geçmiş yıllardan bu güne gelen söylenti fındığın değerinin 3 dolar olması gerektiği yönündeydi. Açıklanan fiyat 3 doların üzerinde. Açıklanan fındık fiyatı üzerinden siyaset yapılmasına gerek yok. Çiftçilerin masrafları fazla bunu kabul ediyoruz ama fındık fiyatına 30 TL demek popülizm olur. Geçen sene 22.50 TL olarak açıklanan bu sene ise yüzde 25 artış ile 26.50 TL olan fındık fiyatı makul bir fiyattır” ifadelerini kullandı.

TÜCCARIN ELİNE BIRAKILMAMALI

Fındık rekoltesinin şu an kesin olmamakla birlikte geçen seneki fındık rekoltesinin altında olmadığını tahmin ettiklerini belirten Eminoğlu, “Fındık tamamen ihracata gidip karşılığı ithal olmayan kıymetli bir ihracat ürünüdür. Şu bir gerçek, Avrupa ülkeleri fiyat düşürmek için entrika oyunları yapıyor. Bunu da tek mani olacak kişi TMO ve Fiskobirlik. Bizlerin çiftçiler olarak tek isteği TMO ve Fiskobirlik’in çiftçileri tüccarın eline bırakmamaları. Büyük fındık tüccarlarının fiyat oyununa TMO ve Fiskobirlik dur demeli. Kesinlikle görmezden gelinmemeli” dedi.

EMANETE VERİLMEMELİ

Çiftçilere seslenen ve fındığın emanete verilmemesi konusunda uyarılarda bulunan Başkan Eminoğlu, “Paraya ihtiyacı olmayan çiftçiler fındığı kesinlikle emanete vermemeli, fındığı emanete vermemekle hem kendilerine hem de diğer çiftçilere iyilik yapmış olurlar. Fındık emanete verildiği müddetçe kimse fiyat artışı beklemesin. Emanete verildiği takdirde tüccar her zaman fındık fiyatı ile oynama hakkında sahip olmuş oluyor” şeklinde açıklamalarda bulundu. Tuğçe Erdem