Köşe Yazıları

Hindistan cevizi mucizesi

 

Merhaba bugün çok kullandığım ve aynı zamanda kaşlarında dökülme problemi yaşayan danışanlarıma da sık sık önerdiğim mucizevi bir yağın faydalarından ve kullanım alanlarından bahsetmek istiyorum. Nedir bu yağ derseniz Hindistan cevizi yağı birçoğumuzun evinde bulunuyordur diye düşünüyorum. Şimdi geçelim bu yağın faydalarına…

Güneş sonrası:

Güneşte aşırı kaldığınızı hissettiğinizde ve hafiften yanık, ağrı hissettirmeye başladığında, yanık olan bölgeleri nemlendirmek ve yumuşatmak için Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Cildinizi hem iyileştirir hem de ihtiyacı olan nemi sağlar. Artık yoğurt sürmek yerine bu mucizevi yağı da denemenin zamanı geldi.

Göz çevresi:

Göz çevresindeki deri cildimizin en hassas bölgelerindendir. Bu bölge için gerekli beslenmeyi ve nemi Hindistan cevizi yağı sağlayabilir. Bu bölgede oluşacak kırışıklıkları da önleme konusunda son derece başarılıdır. Bir pamuk yardımı ile göz çevrenize bu yağı sürerek bu bölgeyi bebek yumuşaklığına getirebilirsiniz.

Nemlendirici:

Doğal bir nemlendirici arıyorsanız Hindistan cevizi yağını ilk tercihlerden birisi olarak değerlendirebilirsiniz. İçerisindeki yağlı asitler sayesinde nemin ciltte hapsedilip daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlar. Dirsekleriniz gibi cildinizdeki pürüzlü noktalara sürerek gereken neme sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kuru saçların nemlendirilmesinde:

Hindistan cevizi yağı saçlarınıza derinlemesine bakım yapan bir krem olarak kullanılabilir. Ellerinize az miktarda Hindistan cevizi yağı alarak saç derinizi ovarak masaj yapın. Daha sonra saç diplerinden uçlarına doğru tek yönde sürmeye devam edin. Saçlarınızı tarayın ve gevşek bir topuz yapın. Saçlarınız bu şekilde bir gece geçirsin ve sabah uyandığınızda yıkayıp durulayın. Hindistan cevizi yağı kurumuş ve parlaklığını yitirmiş saçlarınızın hasar görmesini önleyerek yeniden canlandıracaktır.

Benim en sevdiğim özelliği makyaj temizliği:

Bu mucizevi yağın cilt için en belirgin kullanım alanlarının başında makyajı kusursuz temizlemesi geliyor. Biraz Hindistan cevizi yağını bir pamuğa dökerek göz çevrelerini dairesel hareketlerle ovalayın. Makyajı çıkardığını ve göz çevrenizi temizlediğini göreceksiniz. Anti-bakteriyel ve nemlendirici özelliklerin ikisini bir arada taşıması ve cildi onarıcı etki göstermesi Hindistan cevizi yağının çok kullanışlı bir makyaj temizleyici olmasını sağlıyor.

Ölü derilerden arınmada:

Tırnak çevreleri gibi kuru ve yıpranmış görünen derileri yumuşatmak ve iyileştirmek için Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Yatmadan önce tırnaklarınızı 3 dakika Hindistan cevizi yağı içinde bekletebilirsiniz.

Dökülen kaş ve kirpiklerde:

Kulak çubuğu yardımıyla sabah akşam dökülme yaşadığınız bölgelere uyguladığınızda kısa zaman da farkı göreceksiniz.

Hamilelik çatlaklarını önlemede:

Bayanların cildini en çok nemlendirmesi gereken bu güzel dönem bazen bir şeyleri eksik yaptığımızda bize çatlaklar ve kötü izlerle dönüş yapabiliyor. Hamilelik süresince cildinizi sık sık hindistancevizi yağıyla nemlendirirseniz elastikiyet kaybı yaşamayacağınızı söylemek isterim. Özellikle karın ve yan karın bölgesine günde 7-8 kez uygulamakta fayda var.

Hindistan cevizi yağı kullanımında dikkat etmemiz gereken şeyse eğer yapısal olarak aşırı bir tüy probleminiz varsa bu yağdan uzak durmalısınız. Çünkü tüylenme ve mevcut tüylerinizde artış yaşanabilmesi mümkündür. Haftaya bir başka konuda görüşmek güzelleşmek üzere hoşça kalın…