Köşe Yazıları

Kenan Tiryaki, “Çekya maçının kısa bir analizi”

Çekya maçının kısa bir analizi

Geçtiğimiz hafta köşe yazımda milli takım hocasını şiddetle eleştirmiştim. Kadro seçimi yanlış oyuncu değişiklikleri ve oyuncu seçimlerin de TFF başkanı ile futbol sorumlusu Altıntop’un etkisi altında kaldığını belirtmiştim.
Yine aynı noktadayım tek farkla…
Çekya maçı kadrosu doğruya en yakın bir tercihti. 83 dakika Forvetsiz oynamamıza rağmen. Futbol da ülkemizde yerleşik bir deyim vardır “tutanın ve atanın sağlam olacak” diye. Meğer ne kadar doğruymuş. Kalemiz de Mert sakat haliyle oynamasına rağmen maçın kazanılmasında en büyük etkendi. İlk yarıdaki müthiş kurtarışları ile Montella’yı adeta ipten aldı ve sonrasında lütfederek oyuna aldığı Cenk Tosun da turu attığı gol ile aldı.
Kimse hocam beraberlikte tür zaten yetiyordu demesin. On kişi oynamalarına rağmen bizden çok daha iyi oynayan ve mücadelede eden golü de bulan Çekya, kalan süre içerisinde oyunu azmi ve oyun disiplini ile ikinci golü atardı da o yüzden.
Yani atan ve tutan iyi idi diğer oyuncular da on kişiye karşı nasıl oynaması gerektiği iyice anlatılmadığından oynayabildikleri kadarı ile savunma yaptılar ve buna rağmen kalemizde golü gördük.
Çekya maçından sonra haliyle en çok sevinenlerden biride milli takım hocası Montella idi.
Sevinsin elbette sevinmek en doğal hakkı tabii ki…
Yalnız bir hafta önce oynadığımız ve tribünlerde, TV başlarındaki dokuz doğurttuğun milyonlarca insan diyor ki o üç maçtan maçtan gerekli  çıkarımları al ve dersini iyi çalış. Hazırlik maçın da 6 gol yediğimiz rakibimizi Avusturya olduğunu unutma.
Ve asıl Şunu da unutma! Gürcistan da gerek Çekya da Türk Milli takımının gerçek rakipleri değildi.
Asıl rakibimiz Portekiz, İspanya, İngiltere, İtalya, Almanya idi fakat vizyonun o kadar ufka açık olmadığından bunları sana birileri hatırlatmalı artık. Almanya’yı yendiğimiz hazırlık maçında ki golden sonra üzüntüsü ekrana yansıyan kişiden akıl almayı da bırak artık.
Gürcistan maçını kazandık ama Gürcistan dişe diş bir mücadele sergiledi. Çekya’yı yendik ama yenmemizde önemli faktörler, rakibin eksik kalması da etkili olduğu gibi ilk iki maç görmediğin gerçek bir santrfor Cenk Tosun son dakikada maçı çözdü.
Gürcistan maçında kritik kurtarış yapan Mert nasıl olduysa Portekiz maçında kızağa çekildi. Arda, Kenan yedekte bekledi, Cenk’i, Semih’i zaten görmedin…Hala aynı hata da direnip ısrarla Barışı forvet oynatıyorsun. Gerçek mevkisini hiç mi oynadığı kulüpteki hocasına sormadın.

Gerçek mevkisine yakın çizgide oynayınca çocuk maçın oyuncusu seçildi gördün mü?
Barış Alper iyi bir futbolcu olmak bir yana sağlam bir futbolcu ama yeri santrafor olmadığı halde bu kararında diretip duruyorsun. Belki sen
kaybetmiyorsun ama takım kaybediyor. Gerçek gücünden uzaklaşıyor.
İyi haber Kaptan Çalhanoğlu çok şükür kaptan olduğunu hatırladı ilk yarıda çok pas ve pozisyon hatası yapmasına rağmen ikinci yarı toparladı ve golünü de atarak gördüğü sarı karttan dolayı turnuvayı bitirdi bence. Çünkü son sekizi görme şansımız yok çok büyük bir mucize ve Tanrının milli takımımıza bir lütfu olmaz ise.
Çünkü sadece turu geçtik, inşallah senin saplantılarını da geçeriz ve Avusturya’yı yeneriz.
Gerçekçi olmakta fayda var bunun milliyetçilikle ilgisi alakası yok. Elbette futbola ömrünü adamış ve milli takıma onlarca oyuncu kazandırmış bir futbol uzmanı olarak bırakın turu geçmeyi kupayı kazanmak istiyorum. Ama ve lakin birde hayatın gerçeğinin, daha doğrusu oynanan oyunun ve karşılığının beklentisi turu geçmek değil kupanın hayalini kurmak hiç değil.
On kişiye karşı oynanan mahkum futbolunun ve forvetsiz oynamanın bedeli bu skor değildi bence. Kısa keselim yoksa birileri bizi “İrlandalı” olmakla suçlayacaklar yoksa.
Son bir not: Demek ki yedek kulübesin de santrafor varmış. Montella’ya hatırlatan her kimse ona teşekkür ederim.
Sağlık ve esenlik dileyerek.