Karasu

Kazanan 4 şehirden biri Karasu

Kazanan 4 şehirden biri Karasu

Karasu, İlk Sürdürülebilir Şehirler İklim Etki Yarışmasını kazanan 4 şehirden biri olarak seçildi. EIT Climate-KIC ve FedEX’in sürdürülebilirlik ve hareketlilik projelerini hayata geçirmek için 19 ülkenin 43 başvurusu içerisinden seçilen 4 projeden biri karasu oldu.

 

4 proje için seçilen şehirler

EIT Climate-KIC ve FedEX’in sürdürülebilirlik ve hareketlilik projelerini hayata geçirmek için 19 ülkenin 43 başvurusu içerisinden Karasu, İlk Sürdürülebilir Şehirler İklim Etki Yarışmasını kazanan 4 şehirden biri olarak seçildi. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Karasu Belediyesi ile birlikte hayata geçirilecek proje EIT Climate-KIC ve FedEX’in tarafından desteklendi. 19 ülke içerisinden 43 başvuru ile gerçekleşen bir havuzdan 4 proje için seçilen şehirler Hakney Birleşik Krallık, Espoo Finlandiya, Olot ispanya ve Karasu Türkiye oldu.

Güvenli ve etkili

Seçilen pilot projelere uygulanmak üzere 70.000$’a (65.000€) kadar hibe verildi. Projeler yenilikçi yaklaşımları, güçlü şehir yönetimi desteği ve diğer şehirlere kıyasla dikkat çekmekte. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Karasu Belediyesi tarafından hazırlanan projenin ödülü 50.000€ (46.000€) olarak belirlendi. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Karasu Belediyesi işbirliği ile sokak alanları yeniden tahsis edilerek yayalar, bisikletler ve scooterlar için güvenli ve etkili aktif seyahat koridorları oluşturmak amacıyla proje hayata geçirilecek.

Projenin hedefleri

Hayata geçirilecek olan projenin hedefleri arasında motor trafiğini azaltmak, gençleri dahil ederek aktif seyahat, toplu sürdürülebilir hareketlilik ve daha geniş bir geçiş alanı yaratmak amaçlanıyor. Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, “Karasu, İklim Etkisi Mücadelesi önerisinin kabul edilmesinden dolayı çok mutlu. Bu program şehrimizde sürdürülebilir hareketliliği büyük ölçüde ilerletecek, yaya ve bisiklet hareketliliğini kolaylaştıracak, vatandaşlara, ziyaretçilere ve iklime fayda sağlayacaktır. İlçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

İlk Sürdürülebilir Şehirler İklim Etki Yarışmasını kazanan 4 şehirden biri Karasu oldu