Karasu’da sessiz sedasız kutlama

 

Karasu’da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, düzenlenen törenlerle kutlandı. Pandemi öncesi sportif faaliyetlerle kutlanan bayram, bu yıl sadece çelek töreni ile kutlandı. Sessiz sedasız kutlanan bayram bir kez daha “nerede o eski bayram” sözlerini akıllara getirdi.

 

KABOTAJ BAYRAMI KUTLANDI

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları nedeniyle Karasu’da ilk tören, Perşembe günü saat 10:30’da Karasu Kaymakamlığı önünde düzenlendi. Törene Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri ve güvenlik güçleri katıldı. Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

MAVİ VATANDA SÖZ SAHİBİYİZ

Törende açıklamada bulunan Akalan, “Türk denizciliğinin bugünlere gelmesi açısından Kabotaj Kanunu 95 yıl önce bugün yürürlüğe girmiştir. Bu kanun ile yabancı ülkelerin Türk deniz ticareti üzerindeki hakimiyeti sona ermiş, karasularımıza ve limanlarımıza her türlü denizcilik faaliyetleri Türk Bayrağı taşıyan gemilerle ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve firmalarıyla yerine getirilmeye başlanmıştır. Bugün ülkemizde gördüğünüz, yaşadığımız, uyguladığımız tüm denizcilik faaliyetlerinin tüm denizcilerimizin, bu alanda eğitim veren tüm okullarımızın bu seviyelere gelmesinde ve mavi vatanda söz sahibi olmamız elbette Kabotaj Kanunu sayesinde olmuştur” dedi.

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR

Karasu Kaymakamlığı önünde düzenlenen çelenk töreninin ardından Karasu Yenimahalle’de bir araya gelen Karasu İlçe protokolü Karadeniz semalarına açıldı. Balıkçılarında eşlik ettiği tekne turunda Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Liman Başkanı Ahmet Akalan ve ilçe protokolü deniz şehitleri anısına Karadeniz açıklarına çelenk bıraktı. Karadeniz açıklarında düzenlenen törenin ardından program son buldu. Geçtiğimiz yıllarda Karasu sahilinde düzenlenen sportif faaliyetler havanın güzel olmasına rağmen bu sene düzenlenmemesi bayramın buruk geçmesine neden oldu. Karasu’da bir bayram daha sessiz sedasız kutlandı. Gülcan Elmalı