Karasu

Karasu’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, dün yapılan çelenk sunma töreninin ardından bugün Karasu Şehir Stadı’nda düzenlenen etkinliklerle devam etti. Öğrencilerin hazırladığı gösteriler duygu dolu anlar yaşattı.

 

ERDOĞAN’DAN MESAJ

Karasu’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Sabah saatlerinde Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı’nın makamında tebrikleri kabulüyle başlayan etkinlikler Karasu Şehir Stadı’nda düzenlenen tören ile devam etti. Stat düzenlenen tören, Kaymakam Helvacı ve Belediye Başkanı İshak Sarı’nın halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başladı. Ardından ise saygı duruşunda ve İstiklal Marşı hep bir ağızdan okundu. Hemen akabinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu. Programda Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı da konuşma yaptı.

ŞİİR VE GÖSTERİLER

Kaymakam Helvacı’nın konuşmasının ardından Namık Kemal İHO öğrencilerinden Nilsu Benzer “Bugün” adlı şiir okudu. Hemen ardından ise Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu öğrencileri ukulele gösterisini sundu. Gösterinin ardından ise Sezi Eratik Ortaokulu öğrencilerinden Ceyhun Acar Özkan, “Bayrak” adlı şiiri seslendirdi. İnönü İlkokulu öğrencileri ise rond gösteri gerçekleştirdi. Karasu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi İkbal Ukba Altuntaş “Cumhuriyet” isimli şiirini okudu. Ardından ise halk oyunları ekibi sahneye çıkarak gösterilerini sundu.

BAYRAĞI TESLİM ETTİ

Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Esin Fasalı “Akdeniz’e doğru” adlı şiiri okudu. Statta temsili olarak Cumhuriyet koşusu da gerçekleştirildi. Koşuda genç erkeklerde birinci gelen Samet Umut Kel, Türk Bayrağını Kaymakam Ahmet Naci Helvacı’ya teslim etti. Helvacı ise bayrağı öperek alnına koydu ve şanlı bayrağı teslim aldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Karasu’da düzenlenen Cumhuriyet koşusu, şiir, kompozisyon ve resim alanlarında öğrenciler birbiriyle yarıştı. Düzenlenen yarışmalar kapsamında dereceye giren öğrencilere de törende ödülleri verildi.

ÖDÜL TÖRENİ

Liseler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında Karasu Anadolu Lisesi’nden Zeliha Karataş birinci, Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi’nden Emre Can Kartal ikinci, Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Neriman Bir üçüncü oldu. Öğrencilere ödüllerini ise Kaymakam Ahmet Naci Helvacı verdi. Liseler arası düzenlenen şiir yarışmasında ise Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi’nden Melisa Güner birinci, Karasu Anadolu Lisesi öğrencilerinden İzlem Şahin ikinci ve Rümeysa Avat üçüncü oldu. Öğrencilere ödüllerini ise Belediye Başkanı İshak Sarı takdim etti.

RESİM YARIŞMASI

Ortaokullar arasında düzenlenen resim yarışmasında Sezi Eratik Ortaokulu öğrencisi Reysa Bilgin birinci, Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu’ndan Ceren Bayraktar ikinci, Sezi Eratik Ortaokulu’ndan Davut Talha Çiftçi üçüncü oldu. Öğrencilerin ödüllerini Cumhuriyet Başsavcısı Haluk Çınarbay verdi. İlkokullar arası düzenlenen resim yarışmasında ise Aziziye İlkokulu öğrencilerinden Duru Turhan birinci, Çağrı Aras Turhan ikinci, Üzeyir Tarık Türk üçüncü oldu. Öğrencilere ödüllerini Karasu Meslek Yüksek Okul Müdürü Dr. Sedat Durmuşkaya takdim etti. Resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci olan öğrencilere bisiklet hediye edildi.

CUMHURİYET KOŞUSU

29 Ekim Cumhuriyet Koşusu minik erkekler kategorisinde dereceye giren İnönü İlkokulu öğrencilerinden Anıl Yasin Güz birinci, Yavuz Selim Serdar ikinci olurken Yalı İlkokulu’ndan Alperen Abatay üçüncü oldu. Minik kızlarda ise İnönü İlkokulu öğrencilerinden Şevval Emre birinci, Nisanur Tarhan ikinci, Elif Dila Yücel üçüncü oldu. Öğrencilere ödüllerini Karasu İlçe Emniyet Müdürü Halil Akyol verdi. Küçük erkeklerde kategorisinde ise Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Efe Akyıldız birinci, İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Celal Abdo ikinci, Ömer Faruk Genç üçüncü oldu. Küçük kızlarda ise Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerinden Işıl Çelik birinci, Eylül Çelik ikinci, Meryem Feyza Erbaş üçüncü oldu. Ödülleri ise Jandarma Üsteğmen Hasan Alataş tarafından verildi.

MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU

Yıldız erkeklerde ise Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Mehmet Ekin Çelik birinci, Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu’ndan Can Irga ikinci, Sezi Eratik Ortaokulu’nda Faruk Emre Yücel üçüncü oldu. Yıldız Kızlarda ise Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nda Zeynep Vardar birinci, Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Nazlı Yavrum ikinci, Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’ndan Zeynep Aslan üçüncü oldu. Ödülleri ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan tarafından verildi. Genç erkeklerde ise Şehit Hasan Keleş MTAL’dan Samet Umut Kel birinci, Karasu Anadolu Lisesi öğrencilerinden Emir Sefa Yavuzyiğit ikinci ve Ali Rıza Tunca üçüncü oldu. Genç kızlarda ise Karasu Anadolu Lisesi’nden Sinem Koç birinci, Şehit Hasan Keleş MTAL’dan Hilal Menteşe ikinci, Karasu Anadolu Lisesi’nden Hazar Sözer üçüncü oldu. Ödüllerini ise İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kemal Ataç tarafından verildi.

BAYRAK GÖSTERİSİ

Ödül töreninin ardından ise Karasu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Kerem Çetin “Cumhuriyet” isimli şiiri seslendirdi. Törende Karasu İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı’nın gelişmiş özelliklerine sahip dronları çekim tanıtıldı ve çekimler yapıldı. Karma öğrenciler tarafından törende yapılan bayrak temalı gösteri ise gönülleri fethetti. Karasu Şehir Stadı’nda pandeminin ardından yapılan ilk tören resmi geçit töreni ile sona erdi. Karasu halkı ise programı izlemek için stada akın etti.