Gündem

Karasu önemli konumda

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ,  Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkelere en yakın limanlardan olan Karasu Limanı’ndan Romanya’ya Ro-Ro seferlerinin başladığını belirtti. Altuğ, “Karasu önemli konumda ve bu önem gittikçe daha da artıyor” dedi.

 

KAVŞAK TAMAMLANMALI

Karasu Limanı’nın gün geçtikçe önemli konuma geldiğini belirten Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, “Dış ticaret konusunda Karasu Limanı önemli bir alternatif. Şehir ve ülke dış ticaretine önemli katkı sunan Karasu Limanı, Karasu ilçemize de gelişim sağlayacak. Karasu’da liman kavşağı projesini yerinde incelemiştik. Kavşağın rehabilite edilmesi gerekiyor. Bugün baktığımızda hem Karasu trafiği hem de limanın işlerliğinin artmasıyla sıkıntı daha da büyüyebilir. Kavşağın bir an önce tamamlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Karasu Demiryolu projesinin Karasu’nun değerine 10 kat değer katacağını belirten Altuğ, “Yıllardır sıklıkla vurguladığımız Karasu Demiryolu projesinin de hayata geçmesiyle limanımız dünya ticaretinde önemli bir konuma gelecek. Kasım 2016’da hizmete açılan ve Temmuz 2019’da Ukrayna’nın Chornomorsk Limanı’na Ro-Ro seferlerine başlanan Karasu Limanı’ndaki çalışmalar çerçevesinde 2 Nisan 2020’de Romanya’nın Köstence Limanı’na deneme seferi düzenlenmişti. Karasu Limanı’ndan Romanya’ya Ro-Ro seferleri ise artık resmen başladı” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir