Karasu

Karasu Müftülüğü’nden ahilik etkinliği

 

Karasu İlçe Müftülüğü, ahilik geleneğini yaşatmak için ilçe esnafını ziyaret etti. İlçe Müftüsü Bektaş Günay, “İlk uygulamanın 13. yüzyıla kadar uzandığı, Osmanlı döneminden günümüze kadar sürdürülen kültürel miras olan ahilik geleneğini yaşatmak adına ilçe esnafımızı ziyaret ederek hayırlı ve bereketli çalışmaları için dua ettik” dedi.

 

AHİLİK GELENEĞİ

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Karasu İlçe Müftülüğü, Perşembe günü ilçe esnafını ziyarette bulundu. İlçe Müftüsü Bektaş Günay, “İlk uygulamalarının 13. yüzyıla kadar uzandığı ifade ediliyor. Osmanlı döneminden günümüze kadar sürdürülen ve kültürel bir miras olan ahilik geleneğini yaşatmak amacıyla müftülük olarak esnaflarımızı dükkanlarında ziyaret ederek onların hayırlı ve bereketli çalışmaları için dua ettik. 2021 Ahi Evran Yılı etkinlikleri kapsamında başlatılan Çarşı Duası’ ile bir taraftan Osmanlı geleneği devam ettirilirken diğer yandan esnafın kendi iş yerlerinde ziyaret edilerek Ahilik geleneği yaşatılmaya çalışılıyor” diye konuştu.

 

ADİL PAYLAŞMA

Müftü Günay ve beraberindeki din görevlileri, ahilik ve amacı hakkında esnafı da bilgilendirdi. Günay, “Ahiliğin Anadolu’da birlik ve beraberliğin, yardımlaşma ve dayanışmanın, kardeşliğin tesisi için kurulmuş, esnaf ve sanatkarlardan oluşan bir yapılanma olduğunu, bu yapılanmanın amacının da, kardeşliği, cömertliği, yiğitliği, fedakarlığı, ahlakı, akla, bilime ve sanata dayanan kaliteli üretimi ve adil paylaşma anlayışını Anadolu’ya yerleştirmektir” dedi. Müftü Bektaş Günay, ayrıca ziyaret ettikleri esnafları 1-7 Ekim 2022 tarihleri arasında kutlanacak olan Peygamberimiz, Cami ve İrşat temalı Mevlid-i Nebi ve Camiler ve Din Görevlileri Haftası sebebiyle 3 Ekim 2022 Pazartesi günü 12:30 Çarşılı Cami Kur’an Ziyafeti programına, 4 Ekim 2022 Salı günü Karasu Sosyal Gelişim Merkezi’nde saat 19:30’da düzenlenecek olan Peygamberimiz, Cami ve İrşat temalı konferansa, 8 Ekim 2022 Cumartesi günü Merkez Çarşılı Cami sabah namazı buluşmasına esnaf ve çalışanları davet ettiler.