Karasu Belediyesi suç işledi iddiası

 

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Sayıştay raporlarına göre, Karasu-Adapazarı demiryolu hattında ihale bedelinin 3 katına varan hak ediş ödemesi yapıldığına dair suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde yaptıkları basın açıklamasında Karasu Belediyesi’nin köprü ayağını yıkarak devlete zarara uğrattığını ve suç işlediğine dair iddialar ortaya atıldı.

 

KÖPRÜ AYAĞI YIKILDI

Sayıştay raporlarına göre Karasu-Adapazarı demiryolu hattında ihale bedelinin 3 katına varan hak ediş ödemesi yapıldığına, kamunun zarara uğratıldığı gerekçesiyle Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu. Karasu-Adapazarı demiryolu hattında yapılan usulsüzlüklere sessiz kalmayacaklarını, adliye önünde yaptıkları basın açıklaması ile belirten Sendika temsilcileri, “Karasu’da yapılan köprü ayağı, belediye tarafından mahkeme kararıyla trafiği engellediği gerekçesiyle yıkılmış olup, bu da devletin zarar hanesine yazılmıştır” ifadelerini kullandı.

DEVLETİ ZARARA UĞRATTI

Tüm usulsüzlüklerin ve devletin zarara uğratıldığı konuların tüm yerel ve ulusal gazetelerde yer aldığını belirten Sendika temsilcileri, “Sözcü Gazetesi’nin 03 Aralık 2020 tarihli manşet haberine göre ise ihaleyi alan firmanın ortağı Ak Parti’den milletvekili aday adayı olan bir kişi idi. Gerek basına yansıyan bu haberler, gerekse de özellikle son 3 yıldır Sayıştay raporlarında, usulsüzlükler ve devleti zarara uğratma suçları açıkça belirtilmesine rağmen, bugüne kadar konuyla ilgili Savcılıkların resmen işlem yapmadığı, konuyla ilgili bir dava açılmadığı anlaşılmıştır. Aynı zamanda konunun yürütme anlamında 1. derecede muhatabı olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın hiçbir idari tahkikat yürütmediği ve konuyu yargıya götürmediği de anlaşılmaktadır” dedi.

BAKANLIĞA SESLENDİLER

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bir an önce konu ile ilgili araştırma yapması gerektiğini belirten temsilciler, “Devletin göz göre göre zarara uğratılmasına ve bu gerçekler, Sayıştay tarafından açıklanmasına rağmen, sessiz kalınması kabul edilemezdir. Bu yüzden demiryollarında örgütlü olan sendikamız Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) toplumsal sorumluluk göstererek, bugün itibariyle, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştur. Aynı sorumluluğu ve duyarlılığı, başta adli makamlar olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan da beklemekteyiz” şeklinde açıklamada bulundu. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.