GündemKarasuKocaaliKöşe Yazıları

Karaca Bayırı

Karaca Bayırı

“Seni kim çizebilir şubat yolcusu

Yalnız akşam olsun dağınık olsun

Ceplerinde bozuk bir bulut uğultusu

Geceleyin dörtte bir ölüm korkusu

Dörtte dört sabaha karşı yağmursun” diyor Atilla İlhan…

İyi günler sağlıklı haftalar.

“Yol medeniyettir” cümlesi boşu boşuna söylenmiş bir söz olmadığını hayatımızda yaşayarak ve yaşadıklarımıza şahit olarak kanıtladık. Su kadar hava kadar aş kadar değerli ve önemli. Ben Kuzuluk Mahallesi’nde ikamet ediyorum. Karasu merkezden Kuzuluk Mahallesi’ne Kızılcık Caddesi Eski Adapazarı Yolu Tüccarın Bayırı diye tabir edilen yol Orman İşletmesi Sapağı Dik Bayır ve Karaca Bayırı olmak üzere dört yol bulunmakta.

Bu bahsi geçen yolların üç tanesi geçtiğimiz yıllarda yapıldı. Kanayan bir yara haline gelen Karaca Bayırı uzun yıllardan beri atıl vaziyetteydi. Geçtiğimiz hafta Karasu Belediyesi burada da bir çalışma başlattı. Şu an genişletme ve perde duvar aşamasında yakın bir zamanda burası da tamamlanır ve güzel bir yol ile tüm Kuzulukluların ve Karasuluların yol bozukluğu nedeni ile güzergah değiştirmek zorunda kalmadan kullanılır.

Evet güzergah değiştirmeden bahsediyorum. Çünkü bu yol gerçekten çok bozuk. Bir de üstüne beton arabaları fazla tonaj yüzünden buradan çıkarken beton döküyor. Bir de dökülen betonlar ekstra bir bozukluk  veriyor.

Bu yol yapıldıktan sonra Karasu Belediyesi beton santrallerine bu güzergahı kullanırken dikkatli olmaları yönünde ve fazla tonaja dikkat ederek geçmişteki gibi yola dökülen betonların olmaması yönünde uyarıda bulunarak ve bu tutumun karşılıklı iki tarafın  menfaatine olacağını düşünüyorum.

Bir şeyi ortaya çıkarmak zor ama bir şeyi yıkmak bozmak en kolay şey. Genelde kolay olanı seçiyoruz nedense…

Yapılana katkı vermek, koruyup kollamak zor geliyor herhalde. Buradan Sn. İshak Başkan’a teşekkür ediyorum. Karaca Bayırı yolunu ve diğer güzergâhtaki Kuzuluk yollarını bitirdiği ve tamamladığı için. Marifet iltifata tabidir.

Eğitim öğretim yarıyıl tatili bu hafta itibari ile biterek ikinci dönem başlayacak. Öğrencilerimiz tam da grip yoğunluğu olduğu bir dönemde tatile girmiş oldu ama en azından evde istirahat ve dinleme şansı olmuş oldu diye düşünüyorum. Buradan tüm öğrencilerimize öğretmenlerimize ikinci yarı yılın başarı ve sağlık getirmesini temenni ediyorum.

Güzel bir dönem dileği ile…

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın.