Kocaali

Kadıköprü’de dere ıslahı

 

Kocaali Alandere Mahallesi’nde daha önce meydana gelen taşkınlarından dolayı başlatılan dere ıslah çalışmalarının tamamlanmasının ardından çalışmalar komşu mahalle olan Kadıköprü Mahallesi’nde devam etti. Kocaali Belediyesi ve DSİ işbirliği ile geçtiğimiz hafta yapılan proje kapsamında yaklaşık 3500 metrelik güzergahta dere temizleme ve genişletme yapıldı.

 

TEMİZLİK VE GENİŞLETME

Kocaali’de bölgeye düşen şiddetli yağışlarda sel ve su baskınlarına neden olan dere ve kanalların ıslah çalışmaları sürüyor. Alandere Mahallesi’nde daha önce başlatılan projenin tamamlanmasının ardından devamı niteliğindeki ikinci proje Kadıköprü Mahallesi’nde yapıldı. Kocaali Belediyesi ve DSİ işbirliği ile yürütülen proje kapsamında mahalle içinden geçen dere ve kanallar temizlenerek genişletildi. Köprü menfez gibi geçit alanlarında suyun akışını engellemeyecek şekilde genişletme yapıldı. Yaklaşık bir hafta süren çalışma ile yaklaşık 3500 metre uzunluğunda dere ve kanal temizlenerek genişletildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle Muhtarı Soner Güney hem vatandaşları uyardı hem de çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

 

CİDDİ ÇALIŞMA

Kadıköprü Mahallesi’nde yapılan dere ıslah çalışmaları ile ilgili konuşan Mahalle Muhtarı Soner Güney “Malum olduğu üzere bölgemize düşen şiddetli yağışlar sel ve su baskınlarıyla mahallemize çok büyük zararlar verdi. Hemen ardından da derelerimizin temizliği ve ıslahı için ciddi bir çalışma başlattık. Geçtiğimiz aylarda sıkıntıya neden olan sorunlu bölgelerin ıslahı tamamlanmıştı. Şimdi de aynı projenin devamı niteliğindeki ikinci proje ile yaklaşık üç kilometrelik bir dere ve kanal güzergahında temizlik ve genişletme yapıldı. Özellikle mahalle merkezimizi etkileyen ve tıkanarak su baskınına neden olan bölge bütünüyle açılmış oldu. İnşallah bundan sonraki yağışlarda aynı durumla karşı karşıya kalmayacağız” dedi.

 

VATANDAŞLARI UYARDI

Vatandaşların dereleri temiz tutmak konusunda dikkatli davranmaları gerektiğini söyleyen Muhtar Soner Güney “Elbette doğal nedenlerden dolayı bozulmalar olabilir ama bu konuda vatandaşlarımızın da çok daha dikkatli davranması gerekiyor. Evsel atık, bahçe atıkları, çöp gibi atıkları dere içlerine atmamaları, dere kenarlarına bırakmamaları çok önemli. Zira yağış durumunda su yükselince dere içinde olmasa bile kenarlara bırakılan atıklar suya kapılarak köprü menfez gibi yerlerde viraj bölgelerinde takılıp tıkanmalara ve taşkınlara neden oluyor. Özellikle dere kenarlarında mülkü olanlar başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızı bu konuda daha dikkatli olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

TEŞEKKÜR ETTİ

Mahallesinde yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür eden Kadıköprü Mahallesi Muhtarı Soner Güney “Gerek sel sırasında gerekse selden sonra yapılan kurtarma, hasar tespit ve ıslah çalışmalarında emeği ve büyük desteği olan Sayın Valimize, DSi 17. Bölge müdürlüğümüze, Kocaali Belediyesi’ne, Ak Parti İl Başkalığına, İlçe Başkanlığına, Milletvekillerimize ve mahallemizdeki çalışmalarda emeği olan gerek siyasi büyüklerimize gerekse kurum personellerimize ve DSİ çalışanlarına Kadıköprü Mahallesi halkı ve mahalle muhtarlığımız adına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.