Karasu

İstiklal Marşı’nın 101’inci yılı kutlandı

 

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı, pazartesi günü Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Okul öğrencilerinin hazırladığı tiyatro gösterisi ve okunan şiirler yüreklere dokundu.

 

ONURLU MÜCADELE

Pazartesi günü 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı, Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Programın sunuculuğunu okulun Tarih Öğretmeni Mehmet Zafran ve İngilizce Öğretmeni Kader Ozan üstlendi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise okulun tarih öğretmenlerinden Hamdi Güzey yaptı. Güzey, “İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı, milletimizin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101. yıldönümünü kutluyoruz. İstiklal Marşımızın müellifi Mehmet Akif Ersoy’u, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimizi şükranla ve saygıyla anıyoruz” dedi.

 

TİYATRO GÖSTERİSİ                                                                                              

Güzey’in konuşmasının ardından okul öğrencilerinin hazırladığı “Mehmet Akif ve İstiklal” konulu kısa film gösterimi yapıldı. Kısa filmin akabinde Gökdeniz Köklükaya, Şara Yalçıner’in “Sancağa” adlı şiirini okudu. Program öğrencilerin hazırladığı “İstiklal Marşı’nın Kabulü” adlı tiyatro gösterisi ile devam etti. Öğrenciler tiyatroda konusunda, İstiklal Marşı’nın nasıl kabul edildiğini, İstiklal Marşı için 724 şiirin yazıldığı, bunlardan 7’sinin finale kaldığı, içerisinden Mehmet Akif’in yazdığı şiirin ilk okunarak çok beğenildiği ve diğer şiirlerin okunmasına gerek duyulmadığı ve meclis tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edildiği anlatıldı. Gösteride Mehmet Akif Ersoy’un vefatına da yer verildi. Öğrencilerin gösterisi izleyenlere duygu dolu anlarda yaşattı.

 

ŞEHİTLER ORATORYOSU

Gösterinin ardından İstiklal Marşı’nı Güzel okuma Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler İstiklal Marşı’nı okudu. Programda yine okul öğrencilerinin hazırladığı “Şehitler Oratoryosu” seslendirildi. 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolasıyla düzenlen  “Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet” temalı kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri de verildi. İlkokullar arası resim yarışmasında Aziziye İlkokulu’ndan Ezgi Çelik birinci, Özel Özşen İlkokulu’ndan Melek Nila Kokoz ikinci, Aziziye İlkokulu’ndan Ömer Faruk Turan üçüncü oldu. Öğrencilere ödülünü Cumhuriyet Başsavcısı Haluk Çınarbay, İlçe Sahil Güvenlik Komutanı Astsubay Kıdemli Çavuş Yasin Ölüç, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kemal Ataç verdi.

 

ÖDÜL TÖRENİ

Ortaokullar arası şiir yarışmasında ise Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’ndan Denizhan Ünver birinci, Özel Canada Ortaokulu’ndan Çağdaş Ozan Bekli ikinci, Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu’ndan Nilsu Benzer üçüncü oldu. Öğrencilere ödüllerini Karasu Belediye Başkan Vekili Hüdaver Ağun, Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Hasan Alataş, Karasu İlçe milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan takdim etti. Liseler arası düzenlenen kompozisyon yarışmasında ise Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi’nden Eye Abdo birinci, Karasu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden İsmail Hasan Keskin ikinci oldu. Birinci olan öğrenciye ödülünü Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı verdi. İlçemizde İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması ilçe birincileri Zübeyde Hanım Anaokulu’ndan Kerem Güvenilir, Karapınar İlkokulu’ndan Ela Ilgaz ile Yaren Öksüz, Karasu İmam Hatip Ortaokulu’ndan Aslan Özdemiroğlu, Karasu Anadolu Lisesi’nden Fatma Zehra Uzun oldu. Öğrencilere ödüllerini İlçe Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı’dan aldı. Ödül töreninin ardından program sona erdi. Bahar Kaya