GündemKarasuSakarya

İşte yasakla ilgili detaylar

 

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamada bulunarak hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağını bildirmişti. Yasaklar bu gece (Cuma) 21:00’dan başlayarak pazartesi günü 05:00’e kadar devam edecek.

 

İLK UYGULAMA

Koronavirüs salgının yayılımını azaltmak amacıyla bir dizi önlemler geçtiğimi hafta yeniden alındı. Alınan kararlar doğrultusunda Karasu’da da yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları, Cuma günleri saat 21:00’den başlayarak cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve pazartesi günleri saat 05:00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İlk uygulama ise bu gece (Cuma) günü başlayacak.  Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirlenen yerler kısıtlamadan muaf tutulacak.

ARAÇ KULLANMAK YASAK

Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10:00 ­ 17:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market,  bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap,  kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

FIRINLAR AÇIK OLACAK

Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılacak). Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidebilecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

İŞYERLERİ 20:00’DE KAPANACAK

Lokanta ve restoran tarzı işyerleri, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri 10:00­20:00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olacak. Yeni bir karar alınıncaya kadar ilçemizde hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasındaki getirilen sürelere uymak için istisna getirilenler dışındaki tüm işyerleri hafta içi saat 20:00’de kapanacak. Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere de izin verilecek.

ZORUNLU HALLER

Zorunlu haller sayılacak durumlar ise şöyle: Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve daha önceden alınmış doktor randevusu olanlar. Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar (en fazla 4 kişi). Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler). Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler. Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar. Ceza infaz kurumlarından salıverilenler.

VEFA BİRİMLERİ

Belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Kaymakamlığa doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler. Belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi gibi) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçları (ekmek, temel gıda gibi) planlama yapılarak Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacaktır. Karasu Kaymakamlığı tarafından yasaklara uymayanlara ise ceza-i işlem uygulanacağı da açıklandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir