KarasuSiyaset

İskan sorunu gündeme gelmeli

 

Karasu’daki pek çok binada iskan sorunu yaşandığını belirten MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, sorunun gündem haline getirilerek vatandaşların suç işlemesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

 

BAŞLI BAŞINA SORUN

Haftalık olağan basın açıklamasını gerçekleştiren MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, Karasu’daki pek çok binada iskan sorunu yaşandığını belirtti. İskansız bina sorunlarına bir an önce el atılmalı diyen Kara, “Yaptıkları binalarda usulsüzlük olan müteahhitler, yapıları satmış, yapılarla birlikte sorunları da son kullanıcılara ihale etmiştir. Karasu’daki pek çok binada iskan sorunu yaşanmaktadır. Binanın topyekun iskan alamaması durumunda tek daire sahiplerinin iskan alamıyor olması başlı başına bir sorun olarak ortada durmaktadır” dedi.

SUÇUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Başkan Münir Ali Kara, “Kendi dairesine ilişkin borç ve sorunları ortadan kaldırmaya hazır olan vatandaşlarla ilgili düzenleme yapılmalı, suçu olmayan vatandaşların ceza ödemesine son verilmelidir” ifadelerini kullandı. Kara, “İskan alamayan vatandaşlar suyu şantiye bedelinden ödemekte, elektrikte ise kaçak kullanım suçu işlemektedir. Bu şartların ortadan kaldırılması gündem haline getirilmeli ve iskan sorunu yaşayan vatandaşlarımızın suç işlemesinin önüne geçilmelidir” diye belirtti.

ÜSTÜMÜZE YIKILACAKLAR

Geride kalan hafta Düzce’de meydana gelen ve ilçemizde de etkili şekilde hissedilen 5.2 büyüklüğündeki deprem, ne büyük bir aymazlık içinde olduğumuzu göstermiştir” diyen Kara, “Gerek vatandaş gerekse idari olarak topyekun bir hamle içine girmeli, 1999’da meydana gelen 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde hasar gören binalarla ilgili işlemler zaman kaybetmeksizin yapılmalıdır. Bu binaların tamiratı mümkün değilse yıkımları gerçekleştirilmelidir. Zira bu binalar bugün bizim tarafımızdan yıkılmazsa yarın deprem sonucu üstümüze yıkılacaktır. Devletin de vatandaşın da bu bilinçte olması ve işleri kolaylaştırıcı yönde inisiyatif ortaya koyması gerekmektedir” dedi.

KORONAVİRÜS BİTMEDİ

Bir haftalık tatil sona ermiş ve çocuklarımız yeniden okullarına kavuşmuştur” diyen Başkan Kara, “Ancak tüm dünya üzerinde etkinliğini sürdüren koronavirüs tehdidi henüz sona ermemiştir. Çocuklarımızın maske, mesafe ve temizlik kurallarına harfiyen uyması, velilerimiz başta olmak üzere tüm yetişkinlerimizin de aşılarını gecikmeksizin olması gerekmektedir. Özellikle tedbirlerin rehavete kurban edilmemesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

NİYETİ BELLİ

Tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de ülkemiz iç ve dış unsurlarla mücadele etmektedir” diyerek açıklamasına devam eden MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Bu mücadelede dış unsurları bir kenara koymalıyız. Onların niyeti de hedefi de bellidir. Ülke içinde herkes döviz artışından etkilenmektedir. Bu durumda ülke içinde tüm sektörlerin fiyat değişikliğine gitmesi normaldir. Ancak dövizin artış oranı ile piyasadaki ürünlerin fiyat artış oranı birbirini tutmamaktadır” diyerek açıklamasını sürdürdü.

SEKTÖRDE STOKÇULUK

Başkan Kara, “Döviz yüzde 10-20 artış gösterirken ürünlere yüzde 50’den fazla yansıtma yapılması fırsatçılık değilse nedir? Kaldı ki otomobil sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde stokçuluk yapıldığına ilişkin ihbarlar da gelmektedir. Ülkede üretimi yapılan ürünler dahi piyasaya sürülmekten geri durulmakta, ihracatı yapılabilen ürünler de iç piyasaya verilmemektedir. Devletimizin bu alanda ihracata verilen önem kadar iç piyasaya da kıymet verilmesi noktasında hassas davranması gerekirse ihracata kota koyması gerekmektedir” dedi.

KUR OYUNU

Döviz kurunun ve fırsatçıların hamlelerinden medet umanlar olduğunu da hep birlikte görmekteyiz” diyen Kara, “Kendi başarısı olmayan muhalefet partileri ellerini ovuşturmaya başlamış ve ülkenin mevcut şartlarda bir erken seçim yükünü kaldırıp kaldırmayacağına bakmaksızın bu yöndeki taleplerini dillendirmeye devam etmektedir. Yurtdışındaki Türkiye düşmanları ile aynı dili konuşanların ülkemizin içinde yer almaları ne acıdır. Ancak herkesin bilmesi gerekir ki zamanında kurşun ile yıkılmayan millet kur oyunu ile hiç yıkılmaz” dedi.

TARIMSAL ÜRÜNLER

Başkan Kara, “Dövizdeki yükselişe paralel olarak tarımsal ürünlerin girdilerinde de gözle görülür bir yükseliş yaşanmıştır. Mazot fiyatlarının yanı sıra, tohum, ilaç ve gübre maliyetleri yükselmiştir. Tüm bu durum çiftçinin önümüzdeki dönemde tarlasını ekme noktasında hesap yapmasına neden olmaktadır. Devletimiz çiftçilerimizin yaşadığı sıkıntıların farkında, tarımsal üretimin de bilincindedir. Çiftçilerimizin devlet tarafından unutulması ya da tarımsal üretimin tehlikeye atılması söz konusu olmayacaktır” ifadelerini kullandı.