EkonomiKarasu

İşimiz şoför yetiştirmek

 

Karasu’da faaliyet gösteren Şirin Sürücü Kursu, vermiş oldukları eğitimlerle ve ehliyet kurslarının işleyişiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Verdikleri eğitimlerle trafik canavarı değil şoför yetiştirdiklerini belirten Kurs İşletmecisi Yücel Şirin, amaçlarının eğitimler sonucu trafik kurallarına uyan, dikkatli ve temkinli sürücüler kazandırmak olduğunu söyledi.

 

KALİTELİ SÜRÜCÜ

Karasu Şirin Sürücü Kursu işletmecisi Yücel Şirin, son yıllarda trafikte seyreden sürücülerin yaptıkları kazalar sonucunda üzücü hadiseler yaşadığını belirtti. Şirin, “Amacımız trafiğe çıkmalarına ön ayak olduğumuz sürücülerimizin verdiğimiz kaliteli eğitim ile daha dikkatli olmalarını ve tüm trafik kurallarına uymalarını sağlamak” dedi. 18 yaşını dolduran her bireyin ehliyet alabileceğini söyleyen Yücel Şirin, kursiyerlerin mevcut olan 17 farklı ehliyet sınavı için hangi eğitimlerden geçtiğini de açıkladı. Şirin, “Sürücü adayları 34 saat teorik ders, 16 saat trafik ve çevre bilgisi dersi, 8 saat ilk yardım eğitimi, 6 saat motor ve araç bilgisi dersi, 4 saat trafik adabı dersi ve 16 saat diksiyon eğitimi görmektedirler” diye konuştu.

SINAV KOŞULLARI

Sürücü kursları olarak önceliklerinin sürücüleri, davranışlarını hem yasal hem de ahlaki bir görev olarak benimseyecekleri şekilde yetiştirmek olduğunu söyleyen Yücel Şirin, bu süreçte kursiyerlerin sorumlu olduğu sınav hakkında da bilgi verdi. Şirin, “Adayların teorik sınavlarda 4, direksiyon sınavlarında ise 4+4 olmak üzere toplamda 8 hakkı bulunmaktadır. Yazılı sınavda toplam 50 soru sorulur, bu soruların 27’si trafik, 13’ü ilk yardım ve 10 tanesi de motor konularından oluşur. Sınavı geçebilmek için toplamda en az 35 soru yapılmalıdır. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir ve sınavı geçmek için en az 70 puan almak gerekir. 70 puan altı alanlar ikinci aşamaya geçemezler” şeklinde konuştu. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Yücel Şirin, kursların taban fiyatlarının Valilik tarafından belirlendiğini ekledi. Şirin, kurs fiyatları hakkında yaptığı açıklamada, “Sakarya Valiliği tarafından bu yılın taban fiyatı 3220 TL olarak belirlenmiştir” bilgisini de verdi.